Kabinet Ivety Radičovej chce rozpočtové diery po svojich predchodcoch zaplátať aj pomocou predaja prebytočných emisií. Za takzvané AAU jednotky počíta od budúceho roka s ročnými príjmami 100 miliónov eur. Z tejto sumy chce 30 miliónov eur investovať do zelených investičných schém. Slovensko má na predaj ešte necelých 66 miliónov ton.
Podľa country manažéra spoločnosti Carbon Warenhouse Jana Fouseka je v súčasnosti v Európe vo fáze príprav niekoľko transakcií s AAU povolenkami. No pripomína, že zatiaľ najbohatší rok na transakcie bol vlaňajšok. „Vtedy sa realizovalo najviac obchodov s rekordným celkovým objemom,“ hovorí. Do roku 2012 treba podľa neho počítať s výrazne nižšími objemami, keďže najväčší emitenti už majú nakúpené.
„Pravdepodobnosť nájdenia kupca, ktorý by bol ochotný Slovensku zaplatiť slušnú cenu, bude smerom ku koncu roku 2012 čoraz nižšia,“ upozorňuje. Globálny trh s emisiami je vo veľkej nerovnováhe. Na trhu je totiž oveľa väčšie množstvo dostupných emisných povoleniek, ako potrebujú štáty s nedostatkom. J. Fousek odhaduje ich prebytok na miliardy ton. V dôsledku celkovo prebytkového trhu tak bude čoraz ťažšie dostať za emisné kredity vyššie sumy. Tohtoročné a budúce ceny sa môžu priblížiť k sume približne päť eur, za koľko predávalo svoje emisie Slovensko pred dvoma rokmi. No vtedy sa emisie AAU predávali za približne dvojnásobnú hodnotu. Za sumu vyše deväť eur vtedy predávalo svoje emisie napríklad Česko Japonsku. „Kupujúci začnú byť čím ďalej náročnejší na vysokú úroveň zelených investičných schém,“ zdôrazňuje J. Fousek.
Minulá vláda realizovala zatiaľ jediný veľký obchod. Transakcia s nastrčenou garážovou firmou zastrešujúcou skutočných slovenských vlastníkov sa zapísala medzi najväčšie korupčné kauzy bývalej vlády. Štátny rozpočet týmto obchodom pod taktovkou ministrov za SNS prišiel o približne 75 miliónov eur, keďže bývalý minister Ján Chrbet emisie predával za približne polovičnú cenu oproti tomu, čo mohol za emisie získať v roku 2008. Až po výraznom tlaku médií sa k účasti na obchode priznali obchodník s armádnou technikou Rastislav Bilas a niekdajší poradca ministrov životného prostredia za SNS Norbert Havalec.