Sen o tom, ako krajinu fundovane povedú bývalí podnikatelia, narazil na realitu v podobe expremiéra a ministra financií Igora Matoviča. V časoch najväčšej krízy za dekádu podnikatelia rozprávajú príbehy o nezmyselných stopnutiach štátnej pomoci hoci aj pre nedoplatky pár eur, ktoré vznikli chybou účtovníkov a firmy o nich roky netušili.

Ďalšie generácie budú možno počúvať legendy o tom, ako v roku 2021 podnikatelia hodiny bojovali s online formulármi, aby od štátu dostali pár stoviek eur. Politikom totiž nenapadlo, že v digitálnej dobe môžu byť programy intuitívne. Namiesto kvalitnejších služieb sú heslom dňa prísnejšie kontroly.

Vlajkovým projektom je e-faktúra. Nemuselo by na nej byť nič zlé – do chvíle, kým sa celá novinka neskončí výrazným zvýšením objemu práce účtovníka. Zdá sa, že každá vláda sa vie najlepšie postarať o vyberanie pokút a tie podnikateľom naparí aj za neúmyselné chyby.

KK1 Washington - Na archívnej snímke zo 14. augsta 2019 bývalá šéfka americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenová vo Washingtone. Novozvolený americký prezident Joe Biden si za ministerku financií vyberie bývalú šéfku americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenovú. FOTO TASR/AP
FILE - In this Aug. 14, 2019, file photo former Fed Chair Janet Yellen speaks with FOX Business Network guest anchor Jon Hilsenrath in the Fox Washington bureau in Washington. (AP Photo/Andrew Harnik, File)
Zdroj: Andrew Harnik

USA idú zdaniť celý svet. A ošklbať Európu aj Slovensko

Každý rok smeruje do daňových rajov bilión amerických dolárov a mnoho nadnárodných koncernov platí nižšie dane ako ich zamestnanci. Daňová optimalizácia presúva čoraz väčšiu časť financovania štátu z podnikov na občanov. Tí musia zarobiť dosť peňazí na financovanie zdravotníctva, školstva, výstavby ciest a ďalších služieb poskytovaných štátom.

Po vypuknutí pandémie sa situácia vyhrotila. Do roky trvajúcej diskusie o zavedení celosvetovo platných pravidiel zdaňovania vstúpila americká ministerka financií Janet Yellenová. Navrhuje zdaniť nadnárodné korporácie minimálnou sadzbou 21 percent. Na prvý pohľad je taký návrh výhodný aj pre Slovensko, kde firmy už dnes platia daň z príjmu vo výške 21 percent. Rozšírenie vyššej sadzby na väčšiu časť vyspelého sveta ochráni slovenskú ekonomiku napríklad pred lacnou maďarskou konkurenciou, kde štát podniky zdaňuje len deviatimi percentami. 

Lenže diabol sa ukrýva v detailoch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa