Slovenskí pacienti stoja pred novým zemetrasením a ministerka zdravotníctva pred riešením prvej krízy v kresle. Ambulantní lekári vedení Slovenskou lekárskou komorou (SKL) sa pripravujú na protestné uzatváranie svojich ambulancií. Rada SLK vypracovala začiatkom marca vzorový text, v ktorom majú lekári svojim vyšším územným celkom oznámiť, že sú pripravení podať žiadosť na pozastavenie povolenia na výkon zdravotnej starostlivosti: z dôvodu absolútneho nedostatku finančných prostriedkov.

Chýba záujem

Zatiaľ nie je jasné, ako chce nová vláda vyriešiť nervozitu ambulantných lekárov, ktorí musia podľa zákona zvyšovať svojim sestrám platy. Legislatívou definované rozpätie od 640 do 990 eur je pre väčšinu lekárov neprijateľné, a tak to už dnes niektorí skúšajú bez „pomocníčok“.

Platy nie sú jediný problém, ktorý komplikuje fungovanie ambulancií. „Všeobecných lekárov pre dospelých v dôchodkovom a preddôchodkovom veku je až 24 percent. Z nastupujúcej generácie absolventov to nie sú ani štyri percentá, ktoré by mali o tento odbor záujem,“ vysvetľuje hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Ján Gajdošík.

Aj štúdia OECD Health at Glance Europe, sledujúca vývoj zdravia v jednotlivých krajinách, mu dáva za pravdu. Od roku 2000 je SR jedinou výnimkou, kde nerástol počet všeobecných lekárov. Zdravotné poisťovne majú v súčasnosti zmluvy približne s 2 250 ambulanciami všeobecných lekárov a s 1 150 lekármi pre deti a dorast. Na Slovensku stúpa iba počet lekárov špecialistov. Tí majú v rukách zaujímavejšie podmienky od poisťovní, manažovanie finančne náročnejších diagnostických úkonov a predpisovanie podstatne drahších liekov.

Nízke kapitačné platby Štatisticky by mal mať všeobecný lekár pre dospelých v kartotéke od 1 500 po 2 500 potenciálnych pacientov. No v oblastiach, kde lekári chýbajú, sú aj obvody s evidovanou päťtisícovkou. Za každého pacienta odvádzajú zdravotné poisťovne lekárom takzvanú kapitačnú platbu. V analýze Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku (HPI) z decembra minulého roka sa uvádza, že podľa veku pacienta sa platba poisťovní mesačne pohybuje od 1,66 do 2,06 eura za jedného evidovaného potenciálneho pacienta. Okrem toho poisťovne priplácajú lekárom aj za ďalšie úkony. Napríklad za preventívne prehliadky, očkovania či niektoré ošetrenia. Podstatnú časť, zhruba štyri pätiny platieb smerujúcich do ambulancií, však tvoria kapitácie.

0010324061
Zdroj: Profimedia.sk
0010324061

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa