Novým držiteľom prestížnejšej architektonickej Pritzkerovej ceny sa prekvapujúco stal na začiatku marca čínsky architekt Wang Shu (na obrázku) z Amateur Architecture Studio. To založil (1997) a riadi spolu so svojou manželkou architektkou Lu Wenyu a nenechajte sa zmiasť názvom – Shu aj jeho žena architektúru vyštudovali. „Keď sme pomenovali naše štúdio Amatérska architektúra, chceli sme zdôrazniť práve spontánny a experimentálny aspekt našej práce ako opozitum k označeniam oficiálne alebo monumentálne,“ hovorí Wang Shu. Dôležité je, že v dejinách ceny je to prvýkrát, čo ju získal architekt z Číny. Navyše všetky Shuove stavby sú iba na území Číny (na obrázku je Historické múzeum v Ningbo z roku 2008). Zároveň je aj najmladší ocenený architekt. Má iba 48 rokov. Po vyhlásení víťaza sa rozprúdila diskusia, prečo ju získal menej známy architekt. V kuloároch sa povráva o snahe organizátorov konečne oficiálne potvrdiť status Číny ako silného (ak nie najsilnejšieho) svetového hráča. Rozhodnutie poroty však legitimuje to, že vybrala architekta zo súčasnej čínskej scény, ktorý má jedinečný a vyhranený autorský koncept.

Víťazná amatérska architektúra z Číny

Predseda porotyLord Palumbon to komentoval: „Otázkou je správny vzťah k minulosti, ktorý je aktuálny najmä v súčasnej dobe urbanizácie Číny. Dnes sa diskutuje o tom, či má byť lokálna architektúra zakotvená v tradícii, alebo má smerovať k budúcnosti. Wang Shu to prekonáva a vytvára architektúru, ktorá je nadčasová, zároveň hlboko zakorenená v kontexte a pritom univerzálna.“ Wang Shu teda patrí k architektom, ktorí pri navrhovaní zohľadňujú prirodzené „usídlenie“ stavby v krajine. Tu hovoríme nielen o cite pre urbanistické komponovanie, ale aj pre lokálnu jedinečnosť a tradície. Wang Shu si cenu prevezme 25. mája v Pekingu.

Víťazná amatérska architektúra z Číny

Pritzkerova cena sa udeľuje od roku 1979. Je pomenovaná podľa jej zakladateľov, podnikateľov a filantropov Jay A. Pritzkera (1922 – 1999) a jeho manželky Cindy, vlastníkov siete hotelov Hyatt, ktorých inšpirovala Nobelova cena. Cenu, dotovanú sumou 100-tisíc USD, finančne aj organizačne zastrešuje nadácia Hyatt, spravovaná ich potomkami.

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní týždenníka TREND 12/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Foto - Archív