Ešte pred niekoľkými týždňami hlavné opozičné zoskupenie, nazvané Zmena vlády, mohlo dúfať, že sa v poslednej chvíli k nemu prikloní veľká časť z takmer 30 percent nerozhodnutých voličov. Lenže ťažké korupčné škandály z minulosti dostihli opozíciu v najhoršej možnej chvíli. Zmena vlády po aprílových voľbách tak bude len názvom zoskupenia a nie realitou.
Zásadné zmeny v štáte, ktoré V. Orbán uskutočnil v uplynulom funkčnom období, nezodpovedajú hodnotám a pravidlám záväzným pre členské krajiny EÚ. Spôsob, akým ústavná väčšina Fideszu zmenila a neustále mení základný zákon, je nezlučiteľný s právnym štátom. Ustanovenia, ktoré sú v rozpore so základnými právami a slobodami, a to aj tie, o ktorých to skonštatoval maďarský ústavný súd, poslanci strany Fidesz vložili priamo do ústavy, čím znemožnili súdu, aby mohol konať ako ochranca ústavnosti.
Európsky parlament prijal minulý rok správu poslanca Ruia Tavaresa, ktorou fakticky Maďarsko vyzval, aby obnovilo právny štát, rešpektovalo nezávislosť súdnej moci, garantovalo slobodu slova, nezávislosť médií a plne rešpektovalo vlastnícke právo i práva menšín. Väčšina europoslancov sa zhodla v tom, že Orbánova koncepcia demokracie (keď mám ústavnú väčšinu, môžem robiť všetko, čo chcem) je v rozpore s koncepciou, akú uznáva a vyžaduje Európska únia. Vedenie Fideszu toto stanovisko europarlamentu „vysvetlilo“ maďarskej verejnosti tak, že Tavaresovu správu v skutočnosti vypracovali maďarskí socialistickí europoslanci. Premiér V. Orbán využíva každú príležitosť na to, aby vo svojom tábore udržal a posilnil pocit obľahnutej pevnosti. Pri oslave štátneho sviatku pred dvoma týždňami preto vyhlásil: „Okrem nás Maďarov nikto nechce, aby sme boli silnou a úspešnou krajinou.“
Očakávanie politikov Európskej únie, že všetky problémy vyriešia maďarskí voliči tým, že pošlú V. Orbána do opozície, sa zjavne nenaplnia. Únia musí vytvoriť efektívny nástroj na to, aby mohla chrániť svoje základné pravidlá aj proti politickej reprezentácii členského štátu.