Faktorom orezávajúcim domáci trh s firmami natrvalo zostane, že Slovensko je pre veľkých globálnych investorov primalé. Za veľké sa v krajine považujú už transakcie za 10 až 30 miliónov eur. „Kvôli malému trhu sme na Slovensku schopní kúpiť iba firmu s potenciálom mimoriadneho rastu,“ hovorí investičný riaditeľ pražskej pobočky investičnej skupiny Advent International Milan Kulich. Skupina, ktorá patrí medzi špičku v globálnom private equity, je síce aktívna aj v stredoeurópskom regióne, no viac sa zaujíma len o najväčšie trhy v Poľsku a Rumunsku. V týchto krajinách má dve desiatky podnikov. Na Slovensku bola v jedinom. V Slovanete.
Stanislav Šumský z KPMG Slovensko očakáva, že stredoeurópske trhy budú konsolidovať hlavne veľké poľské firmy. Osobitne tie, v ktorých už sú, či sa ešte len etablujú, globálni strategickí investori. „Poliaci budú ťahúňom stredoeurópskej konsolidácie aj preto, že sú jednoducho v akvizíciách skúsenejší,“ hovorí S. Šumský. Podľa neho sú tvrdší vyjednávači, ktorí lepšie pracujú aj s číslami. „Slováci či Česi sú väčší srdciari. Poliaci sú šikovnejší a prácou s číslami sa viac blížia k Západu,“ potvrdzuje Leoš Vrzalík zo spoločnosti Skanska.
Slovenské KPMG teraz hľadá investorov pre deväť firiem a s podobným počtom firiem spolupracuje aj Allen&Overy. Advent je v úvodných diskusiách tiež s trojicou slovenských firiem. Diskutujúci sa zhodli, že ak je firma na transakciu pripravená, spokojný môže byť nielen bývalý majiteľ, ale firma môže v rukách nového investora rásť rýchlejšie. „Pre nás bol predaj Azetu prirodzeným krokom v biznise. Pochopili sme, že sami nemôžeme už rásť tak dynamicky ako pod silnejším investorom,“ zhrnul Karol Gogolák.