Opäť ide o zloženie dvoch slov – posh a hostel, ktoré hneď napovedá, o čo ide – o „šik“ ubytovanie, ale za málo peňazí. Je to relatívne nový druh hostelov, ktorý spája dizajn a lacné ubytovanie – na radosť moderných backpackerov a hostí, pre ktorých hrá cena za nocľah pri výbere ubytovania dôležitú úlohu. „Cestovateľská biblia“, ako nazývajú bedekre Lonely Planet, dokonca hovorí o nezadržateľnom nástupe poshtelov.

Keď sa povie hostel, mnohí si predstavia poschodové postele, zle vybavené spoločné kuchynky, chrápajúcich a nie vždy ohľaduplných spolubývajúcich. Tento obraz však pri poshteloch neplatí. Tie totiž spájajú koncept spoločného ubytovania s vycibreným dizajnom a vybavením, ktoré je doteraz výsadou hotelov.

V tomto type hostelov nájdu hostia veci, ktoré sa tu bežne nevyskytujú – napríklad bazén, terasu na streche, bar, reštauráciu a raňajky v cene ubytovania. Poshtel tak už nie je miestom, kde človek strávi len nevyhnutý čas, kam príde len prespať, prípadne žúrovať, ak má na to hostel priestor vo forme patia alebo dvora. Je to miesto, kde sa dá stráviť čas celkom príjemne, ale za podstatne nižšie ceny ako v hoteli. Štýlovo sa naraňajkovať, oddýchnuť si po prechádzkach mestom pri bazéne alebo v bare.

Viete, čo znamená „poshtel“?

Zdroj: Profimedia.cz

Hovorí sa aj o revolúcii hostelov, ktorá prebehla v minulých rokoch – spôsobili ju zvyšujúce sa nároky hostí, ktoré donútili hostely popracovať na zlepšení vybavenia svojich zariadení. Kým predtým ponúkali len lacnú posteľ, v súčasnosti veľa ľudí, ktorí cestujú, dáva čoraz väčší dôraz na dizajn a estetiku. Ale zároveň chcú bývať za málo peňazí a páči sa im družná a nenútená atmosféra, ktorá v hosteloch panuje.

Hoci výraz poshtel cestovateľská verejnosť len objavuje, trend spájať dizajnové ubytovanie s nízkou cenou nie je úplne nový. Len doteraz sa podobné hostely označovali a označujú výrazom dizajn hostel alebo boutique hostel.

Viete, čo znamená „poshtel“?

Generator London Zdroj: Generator London

Aj klasické hotelové siete sa snažia zapojiť do tohto trendu a vytvárajú značky, ktoré majú oslovovať najmä mladých ľudí so záľubou v štýlovom ubytovaní za rozumné ceny, hoci sú vyššie ako ceny poshtelov. Je možné, že postupne sa tak bude hranica medzi hostelmi a hotelmi v tomto segmente stierať.

Taktiež klientela poshtelov je iná ako pri klasických hosteloch. Záujem o ne majú podľa analýz rezervačného portálu booking.com všetky vekové kategórie. V princípe sú poshtely ideálne pre individuálnych cestujúcich, ktorí hľadajú štýlové ubytovanie, ale zároveň aj hostelovú družnosť. Nemusia otáčať každé euro, ale zároveň chcú bývať lacnejšie ako v hoteli. Poshtely spájajú výhody obidvoch. 

Kde ich nájsť

Poshtely možno nájsť najmä vo veľkých mestách, kde sú ceny ubytovania v klasických hoteloch vysoké. Podľa rezervačného portálu hostelworld.com sú známe napríklad Wallyard Concept Hostel, The Cat’s Pajamas, Generator a ONE80 v Berlíne, Sunset Destination v Lisabone, TOC Hostel v Barcelone. Tiež v Chicagu, Tokiu alebo Sydney možno nájsť štýlové mestské hostely za málo peňazí.

Tento typ ubytovania však na rezervačných portáloch pod názvom poshtel nenájdete, označujú sa stále ako hostely. Tie posh možno nájsť podľa toho, že sú vysoko na rebríčkoch spokojnosti, a podľa fotografií. Existuje aj samostatná webová stránka poshtel.com, na ktorej je však zatiaľ len niekoľko zariadení a väčšina mimo svetových metropol. Ceny ubytovania sa tam pohybujú od cca 10 eur za noc.