Žiadna zásadnejšia reforma v daniach. Dokonca ani prehľadný systém. Takto vyzerá tento rok a pravdepodobne aj budúci. Pred deviatimi mesiacmi predstavila vláda Igora Matoviča pekné programové vyhlásenie. Sľubovalo kvalitné zákony pre dobré podnikateľské prostredie.
Prehodnotiť sa mali desiatky neprehľadných daňových úľav. Mal sa zaviesť aj inštitút záväzných stanovísk, keďže mnohé formulácie v legislatíve sú často vágne, nejasné či protichodné. „Verím, že každý zákon, ktorý opustí brány ministerstva financií, v najvyššej možnej miere spĺňa všetky požiadavky na zrozumiteľnosť a jednoznačnosť. Svoje ministerstvo považujem za priekopníka v tejto oblasti,“ uviedol ešte na jar pre TREND minister financií Eduard Heger.
Očakávania verzus realita
Realita ukazuje, že tento rok bol v oblasti daní náročný a nepodarilo sa úplne zabrániť chaosu či nezrovnalostiam pri návrhoch legislatívy v rámci balíka opatrení lex korona, reagujúceho na vzniknutú pandemickú situáciu.
Posunula sa síce lehota na podanie daňových priznaní pri dani z príjmov, hlásení či ročných zúčtovaní zamestnancov, odložilo sa platenie niektorých preddavkov či sa pozastavili daňové exekúcie, ale firmy čakali oveľa viac. Rezort financií pristúpil v oblasti daní počas tohto roka len k jedinej miernejšej úprave v rámci legislatívy covid pri vymáhaní sankcií. Odpustil úrok z omeškania pri dani z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2019, a to výlučne v súvislosti s odkladom podania daňového priznania i zaplatenia dane do 2. novembra tohto roka.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?