V článku nájdete rebríčky privátneho bankovníctva na Slovensku podľa ukazovateľov:
- Aktíva v správe k 30. 6. 2016
- Rozloženie aktív k 30. 6. 2016
- Počet klientov na bankára
No pri podrobnejšom pohľade treba priznať, že nuda na trhu určite nebola a aj keď sa nezarábalo, peňazí pod správou pribúdalo. Hlavne z podnikania VIP klientov. A teda aj keď privátni bankári nezarobili o nič viac ako ich klienti, predsa len vychádzajú v polročnom hodnotení o niečo lepšie.
„Vlaňajší a zatiaľ aj tento rok boli z pohľadu privátneho bankovníctva ťažšími tak pre klientov, ako aj privátnych bankárov,“ hodnotí Michaela Kaňová, riaditeľka Erste Private Bankingu na Slovensku. Aj ona za tým vidí hlavne nízke výnosy. Netešia klientov a súčasne sa s nižšími, niekedy až negatívnymi maržami musia vyrovnať aj private bankingové oddelenia.
K tomu treba prirátať vyššiu volatilitu, keď napríklad júnové hlasovanie Britov o vystúpení z Európskej únie riešili privátni bankári aj ich klienti veľmi intenzívne. Nešlo ani tak o možný vplyv libry na tunajšie portfóliá, skôr sa pripravovali na rôzne scenáre a na následné oslabenie európskych finančných trhov, keďže už prognózy výsledku hlasovania boli veľmi vyrovnané.
„No časť klientov to vnímala ako investičnú príležitosť, ktorú práve zvýšená očakávaná volatilita môže priniesť,“ dodáva M. Kaňová. Celkovo sa podľa nej v aktuálnej dobe nízkych výnosov musia klienti učiť viac „hrať“ so svojím portfóliom a skúšať aj rizikovejšie produkty, na ktoré doteraz neboli zvyknutí. Inak sa k atraktívnejším ziskom nedostanú. Aj keď pribúda tých, ktorí radšej vyčkávajú, ako by mali riskovať, a hromadia peniaze na bežných účtoch.
Kto je priemerný klient privátneho bankovníctva v SR
- disponuje voľnými aktívami v hodnote cca 450-tisíc eur,
- má medzi 55 až 65 rokmi,
- nerieši ešte odchod a nástupcu pre svoj biznis, ale ani základné finančné vyrovnanie vzťahov v rámci rodiny.
Developerské pokusy
Doba, keď ich smerovali do realít a čakali aspoň nadpriemerný výnos z prenájmov, už pominula vzhľadom na početnú ponuku na trhu. „Zarobiť stále zaujímavé výnosy sa však dá menšími developerskými projektmi, ak majú klienti dobrý projekt a skúsenosti z tohto odvetvia,“ spresňuje M. Kaňová.
Ako neľahké obdobie opisuje prvý polrok aj riaditeľ divízie privátneho bankovníctva ČSOB Miroslav Paulen. „Začiatok roka zastihol finančné trhy v zlej kondícii, keď predovšetkým európske akciové trhy do marca hľadali pôdu pod nohami.“ Dodáva, že ak sa k tomu prirátajú politické turbulencie v podobe napríklad brexitu, rozdielne politiky centrálnych bánk eurozóny a USA, výsledkom bola nižšia aktivita vlastných klientov.
Poučení investori preto v súčasnosti preferujú aktívne riadené riešenia, pri ktorých sa banka snaží na základe určitých ukazovateľov vopred meniť zloženie portfólií s cieľom vyhnúť sa prípadným stratám. Ide zároveň o konzervatívnejšie riešenia, často s prvkami ochrany kapitálu.
Na extrémne flexibilné investičné stratégie stavali bankári a klienti aj v prípade UniCredit Bank. No banka im ponúkla podľa Romana Hajduka, riaditeľa privátneho bankovníctva pre Slovensko, aj alternatívne riešenia, stavajúce na dlhodobejšie globálne trendy, akými sú napríklad obmedzené zásoby vody.
Hypotéky a pôda
Líder trhu Tatra banka popri nízkych úrokoch a brexite identifikoval ešte ďalší prvok, ktorý sa významne podpísal pod správanie a zárobky ich klientov – legislatívne zmeny na hypotekárnom trhu. Jednak sa sprísnilo poskytovanie takzvaných stopercentných hypoték, jednak takzvaného Beblavého novelou sa posilnilo refinancovanie starších úverov novými.
Nízke výnosy pri zároveň vysokých cenách na akciových a dlhopisových trhoch robili starosti klientom a privátnym bankárom podľa riaditeľky J&T Banky Anny Macalákovej aj v ich prípade. Preto klienti útočisko hľadali najmä v investovaní do rôznych realitných projektov a podnikania vôbec, ktoré vo veľkom financovali na dlh práve pre existenciu lacných peňazí.
Doterajšia bonitná klientela tak dokázala z vlastného podnikania alebo iných zárobkov priniesť do bánk slušné nové peniaze do správy
Zároveň podľa prieskumu rovnakej banky medzi takzvanými dolárovými milionármi pokračoval aj záujem o investovanie do kúpy pôdy. „Naďalej pokračoval aj trend rastu popularity alternatívnych aktív, ako sú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?