Vyplýva to zo skutočnosti, že vláda R. Fica väčšinou prijíma na znižovanie deficitu jednorazové alebo dočasné opatrenia. Ani tie štrukturálne si však do vitríny nevyloží. Napríklad aktuálne daňové licencie. Tie nemajú len kompenzovať výpadok príjmov zo zníženia dane z príjmu právnických osôb z 23 na 22 %, ale aj odradiť firmy od neplatenia daní pomocou prepojených eseročiek. Lenže vyššou daňovou záťažou za to zaplatia poctiví, hlavne malí podnikatelia, ktorí neraz bojujú s červenými číslami.

Výdavkové škrty v rozpočte takisto nie sú najlepšie. Európska komisia kritizuje znižovanie rozpočtov na investície a školstvo, pretože to znižuje potenciál budúceho hospodárskeho rastu.

Pritom konsolidovať by sa dalo aj inak. Opatrenia, ktoré zverejnil inštitút INEKO a prepočítali Inštitút finančnej politiky ministerstva financií aj Rozpočtová rada, sú všeobecne známe. Pomerne veľké sumy mohli priniesť vyššie dane z nehnuteľností, ktoré ekonomike škodia najmenej, či zníženie dávok a benefitov pre lepšie zarábajúcich. Reforma zoštíhlenia a zefektívnenia štátnej správy ESO, zdá sa, ide správnym smerom. Škoda však, že vláde chýba odvaha, ktorá by jej pri štyridsaťpercentných preferenciách chýbať nemusela. A to odvaha verejne pomenovať a v diskusii obhájiť rušenie viacerých inštitúcií, úradov či programov, a to spolu s prepúšťaním ich zamestnancov.

Pri zostavovaní trojročného rozpočtu by bolo chlapské tiež povedať, že DPH zostane na 20 percentách, aj keď sa deficit zníži pod tri percentá HDP. Alebo že treba aspoň symbolicky spoplatniť vysoké školstvo. Máme viac študentov a doktorandov ako priemer OECD. Že nám netreba gastrolístky. Že štát v krajine s drvivým podielom občanov bývajúcich vo vlastnom chce rozvíjať trh nájomných bytov (stratégia Slovensko 21), preto nemusí podporovať stavebné sporenie. Nepotrebuje podporu uhoľného baníctva, keď zároveň dotuje ekologické formy energetiky. Zrušiť sa dá aj vyplácanie odchodného úradníkom pri odchode do dôchodku...

Možností je veľa, vyžadujú však politickú odvahu. Vláda Roberta Fica dostala od voličov veľmi silný mandát. Silnejší už azda na Slovensku ani nebude. A už raz ukázala, že odvahu prejaviť vie. Pre dlhodobý horizont parlament vlani schválil skvelú reformu prvého piliera. R. Fico zvýšil dôchodkový vek, aj keď tvrdil, že tak nikdy neurobí. Ak má predseda vlády odvahu na takéto ďalekosiahle reformy do budúcnosti, prečo ju nemá aj pri tvorení ročných rozpočtov?