Rozsah tradičných tuzemských potravín, ktoré sa pod ochranou Európskej únie môžu vyrábať iba na Slovensku, sa rozrastá. Po už dlhšie zaregistrovanej Slovenskej bryndzi, Slovenskej parenici, Slovenskom oštiepku a Skalickom trdelníku štatút chráneného zemepisného označenia získal v bruselskom registri potravín tento mesiac aj Zázrivský korbáčik, Oravský korbáčik a Tekovský salámový syr. Pridelenie chráneného zemepisného označenia týmto produktom zaručuje, že ich môžu vyrábať iba producenti z vymedzených lokalít. Spotrebitelia zasa môžu rátať s tým, že tieto produkty budú vyrobené iba podľa presnej receptúry.
Tekovský salámový syr teda odteraz môžu produkovať iba Levické mliekarne, ktoré ovláda podnikateľ Eduard Šebo. „Dali sme syr zaregistrovať, aby sme sa vyhli pokusom o jeho napodobňovanie zo strany iných mliekarní mimo oblasti Tekova,“ hovorí manažérka marketingu Ľubomíra Berecová. Tekovský salámový syr firma vyrába z takmer tretiny odoberaného mlieka. Oba korbáčiky dalo zaregistrovať Združenie zázrivských korbáčikárov. Názov Oravský korbáčik môžu odteraz využívať iba výrobcovia z Oravy a Zázrivský korbáčik zasa iba producenti priamo zo Zázrivej. Okrem toho Úrad priemyselného vlastníctva SR pripravuje v spolupráci s producentmi ďalšie registrácie chráneného zemepisného označenia ešte pre dva druhy tuzemských syrov.
Úrad spolupracuje na obdobných registráciách aj s tuzemskými likérkami. Už pri vstupe do únie Slovensko získalo exkluzivitu pre desiatku domácich liehovín. No zaregistrovanie presných receptúr sa doteraz podarilo dokončiť len pre Spišskú borovičku. Tú už môžu produkovať iba výrobcovia liehovín zo Spiša. Receptúry pre ostatných deväť liehovín sa ešte len dopracovávajú. Teraz je najviac rozpracovaná registrácia Bošáckej slivovice. Tú si chce zapísať Bošácka pálenica z Bošáckej doliny i jej ďalší producent z blízkeho Trenčína – podnik Old Herold.