Viac ako cesty chýbajú ľudia. Mestá aj obce priznávajú únik mozgov

Keď TREND zisťoval, ako merať regionálne rozdiely, zistil, že z troch indikátorov je jeden (úroveň HDP na obyvateľa) málo spoľahlivý, druhý (miera nezamestnanosti) sa dá štatisticky upravovať a tretí (výška priemernej mzdy) je len orientačný priemerný údaj.

Napriek tomu všetky spomenuté ekonomické ukazovatele naznačujú, že rozdiely medzi regiónmi na Slovensku sa za posledných päť rokov mierne stierajú. Podľa odborníkov je to skôr vďaka rastúcej ekonomike ako vďaka dotáciám štátu či eurofondom.

Menej rozvinuté regióny majú niekoľko spoločných vlastností. Majú nedostatočne rozvinuté podnikateľské prostredie, zlé cesty, zastaranú štruktúru vzdelávania a dlhodobo nezamestnaných ľudí. Dobudovanie ciest či oprava tých existujúcich je len prvým krokom k stieraniu rozdielov. Investori, ktorí prídu napríklad na juh stredného Slovenska, okrem ciest potrebujú kvalifikovanú pracovnú silu. A tú tam nenájdu, lebo mladí vzdelaní ľudia už odtiaľ odišli na západ krajiny alebo do zahraničia.

„Únik mozgov do Bratislavy a do zahraničia priznávajú aj starostovia miest a obcí“

Preto zlepšenie infraštruktúry by mali nasledovať aj zmeny vo vzdelávaní. O tom rozprávali TRENDU aj starostovia a podnikatelia v okrese Veľký Krtíš, ktorý patrí k dvadsiatke najmenej rozvinutých regiónov.

Ďalší problém s

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa