Celoplošné testovanie prekonalo očakávania. Nie účasťou, tá bola vynútená pod hrozbou sankcií. Očakávania prevýšilo schopnosťou krajiny takúto akciu bez relatívne väčších výpadkov zrealizovať. Ani dvanásť hodín pred spustením samotného testovania nebolo zrejmé, či sa podarí. No nakoniec sa s vypätím všetkých síl a enormného úsilia samospráv, armády a zdravotníkov vydarilo.
Už niekoľko dní je najčítanejším článkom spravodajského portálu Bloomberg text s názvom Krajina EÚ, ktorá porazila prvú vlnu vírusu, chce otestovať každého. Situácia v Európe je zúfalá. Kým počas vrcholiacej prvej vlny bol počet nových prípadov covidu v Európskej únii za týždeň na úrovni takmer 30-tisíc, teraz sa blíži k hranici 200-tisíc. Mortalita nie je taká vysoká, no prudko rastúci počet prípadov naznačuje, že kolaps zdravotného systému je otázka týždňov. Aj preto krajiny jedna po druhej pristupujú k novým lockdownom. Jedine Matovičovo Slovensko skúša alternatívu.
Veľký experiment
Žijeme v smutnom, no jedinečnom období. Po kolapse ekonomík v druhom kvartáli žiadny politik nechcel, aby sa situácia zopakovala. Každý odďaľoval tvrdé riešenia tak dlho, ako len mohol. Pre mnohých ľudí totiž opatrenia stratili dôležitosť a aktuálnosť. Prepadli falošnému zdaniu, že koronavírus je porazený. Preto opatreniam vo väčšine európskych krajín chýbala sila a odhodlanosť. Politici nechceli bojovať s verejnou mienkou a prípravu na potenciálnu druhú vlnu podcenili.
Už v auguste začalo byť zrejmé, že optimizmus bol falošný. Španielsko stratilo kontrolu nad koronavírusom a dovolenkári ho rozniesli po celej Európe. No ľudia, od prírody optimistickí, uverili, že stačí len o niečo sprísniť opatrenia a vírus sa opäť stratí. Ukázalo sa, že táto nádej bola falošná. O ďalšie dva mesiace vírus valcuje Európu a politici musia konať.
Napriek ťažkej situácii sa epidemiológovia a mnohí vedátori môžu tešiť z veľkého experimentu, ktorý prebieha v Európe. Čo krajina, to iný lockdown. Každý prístup má svoje špecifiká a o pár mesiacov bude jasné, kto zvolil najlepší a kto najhorší prístup. Forma lockdownov sa začína od mäkkého, regionálneho až po tvrdý, plošný či dokonca totálny. Navyše všetky opatrenia sa zavádzajú zhruba v rovnakom čase a v mnohých krajinách aj v podobnej epidemickej situácii, čo ešte pridáva na atraktivite sledovania rôznych politík európskych štátov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?