Riaditelia najväčších svetových spoločností sú si čoraz istejší ekonomickým oživením napriek vplyvu delta variantu nového koronavírusu. Prvýkrát od januára 2020 je o ňom presvedčených viac ako 60 percent z nich.

Lídri očakávajú rapídny rast najmä prostredníctvom akvizícií a strategických aliancií. Deväť z desiatich v prieskume potvrdilo, že do troch rokov plánujú realizovať takéto transakcie. Tieto zistenia vyplynuli z prieskumu 2021 KPMG CEO Outlook.

Do udržateľnosti plánuje investovať 30 percent manažérov viac ako desať percent tržieb. V dôsledku plnenia cieľov stratégie ESG (spoločenské, environmentálne a sociálne riadenie firiem) a digitalizácie 75 percent respondentov tvrdí, že ich investície do digitálu a ESG sú prepojené.

Globálna ekonomika
Neprehliadnite

Riaditelia veľkých svetových spoločností sú presvedčení o ďalšom raste ekonomiky

Situáciu počas pandémie nového koronavírusu CEO nevnímajú ako krízu, ale ako potenciál na investície. Približne 88 percent z nich má ambície zvýšiť počet zamestnancov, napriek tomu až 60 percent uprednostňuje investície do technológií pred zvyšovaním kvalifikácie pracovnej sily. Dve tretiny respondentov uviedli, že plánujú zvýšiť investície do inovácií a vylepšovania procesov.

Obmedzenia a práca na diaľku spôsobili, že nadnárodným spoločnostiam sa podarilo znížiť ich negatívny vplyv na životné prostredie. V trende udržateľnosti chcú pokračovať. Tretina riaditeľov si uvedomuje, že ak sa nebudú usilovať o dosiahnutie klimatických cieľov, zníži to ich konkurenčnú výhodu a ovplyvní to ich výsledky.

Investície 2.0: Hľa, Matovičova reforma

Od začiatku roka 2021 sa zaviedol nulový (zero-based) štartovací rozpočet pre všetky nové investície rezortov. Do rozpočtu sa zaraďujú len pripravené a návratné projekty.

Investície 2.0 alebo nulový štartovací rozpočet je podľa štátneho tajomníka Ministerstva financií SR Marcela Klimeka jednou z najväčších reforiem vo verejných financiách.

„Mení totiž dlhoročne zaužívaný mechanizmus politického rozpočtovania kapitálových výdavkov na ekonomicky efektívnejší mechanizmus hodnoty za peniaze. To znamená, že všetky kapitálové výdavky, ktoré sú v balíku zero-based budgetingu, podliehajú hodnoteniu Útvaru hodnoty za peniaze,“ vysvetlil.

Štátny tajomník Ministerstva financií SR Marcel Klimek a minister financií Igor Matovič
Zdroj: TASR
Štátny tajomník Ministerstva financií SR Marcel Klimek a minister financií Igor Matovič

Cieľom reformy rozpočtu je zlepšiť celý proces a všetky fázy prípravy investícií, aby sa problémy neriešili až pri obstarávaní. Priorizácia hovorí, na aké projekty sa dajú peniaze. Verejný plán investícií sa aktualizuje ročne pri tvorbe rozpočtu.

Na investičných projektoch, ktoré ÚHP tento rok hodnotil, sa usporilo 812 miliónov eur.

Trh práce si na pandémiu zvykol

Ďalšia vlna pandémie nového koronavírusu už slovenský pracovný trh výrazne neovplyvní. Trh práce bude zrejme rásť, a to najmä v oblasti priemyslu, logistiky a služieb. Predpovedá to personálna agentúra Grafton.

Vychádza z toho, že ani počas predošlého vývoja pandémie nedochádzalo k avizovaným masovým prepúšťaniam napriek slabej pomoci zo strany štátu, navyše zameranej na špecifické sektory.

Podľa agentúry si „firmy aj zamestnanci na život s covidom-19 zvykli a nastavili svoj pracovný svet tak, aby eliminoval dosahy pandémie“.

Operátor výroby
Neprehliadnite

Slovenský pracovný trh by mal rásť, nemala by ho poškodiť ani ďalšia vlna pandémie

EÚ sprísňuje vývoz technológií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa