Pracovalo na nej vyše 60 kontrolórov a trvala trištvrte roka. Po vyhodnotení sa k jej záverom pomerne kriticky vyslovil šéf úradu Karol Mitrík. Výčitky smeruje nielen k vedeniu podnikov, ale aj k zakladajúcemu ministerstvu pôdohospodárstva na čele s Gabrielou Matečnou. V lesoch mu chýba viac koncepčnosti, efektívnosti i kontroly. Naopak, vidí v nich ukážkové príklady nehospodárnosti i jasné neduhy z politického obsadzovania kľúčových postov.

Prečo ste sa vlani rozhodli skontrolovať štátne Lesy SR i Lesopoľnohospodársky majetok Ulič? Robili ste kontrolu priebežne alebo na základe podnetu, že nehospodária dobre?

Do lesov sme išli cielene. Médiá i verejnosť už dlhšie okolo lesov naznačujú rôzne problémy. Kontrola pritom prebiehala celých deväť mesiacov. Od januára do októbra minulého roku. Bola jednou z našich najdlhších previerok.

Ako hospodária so zvereným majetkom štátne lesné podniky v porovnaní s inými štátnymi spoločnosťami, v ktorých robíte kontroly?

Jedna oblasť v tomto rezorte je naozaj veľmi slabá. Ide o to, ako nadriadené ministerstvo pôdohospodárstva kontroluje dosiahnuté výsledky a plnenie cieľov svojich podnikov. Hlbšie sledovanie činnosti lesných podnikov je od zodpovedného ministerstva veľmi slabé. V lesných podnikoch nám chýba lepší kontroling a audit. Každý rezort má svojich audítorov. Po celej krajine ich je 120. Musíme ich využívať lepšie.

Na našom úrade máme dvoch audítorov a využívame ich denne, lebo chcem vedieť, čo je u nás nastavené zle a čo treba vylepšiť. Aj ministri majú svojich audítorov, ale využívajú ich veľmi málo. Často ich vyťažia iba menej podstatnými vecami, tie naozaj podstatné veci sa však nekontrolujú. Štátne lesy sú toho ukážkovým príkladom. Ani neviem, či v nich audítori rezortu pôdohospodárstva vôbec niekedy boli.

Veľké odkrývanie hriechov lesníckych papalášov

Zdroj: Maňo Štrauch

Rezort ministerky Gabriely Matečnej má teda zrejme dosť slabú kontrolu.

Celkovo sa teraz viac zameriavame na rezort pôdohospodárstva aj preto, že je zakladateľom najväčšieho množstva štátnych podnikov. Čo je najsmutnejšie, zároveň vidíme, ako to práve pri ňom škrípe. Nie je to však spojené iba s jeho terajším vedením. Škrípe to tam dlhé roky.

Protokol uvádza, že ste v lesných podnikoch našli až 90 pochybení a dali ste im 64 odporučení. Aké boli najvážnejšie pochybenia, ktoré ste zistili v Lesoch SR i Lesopoľnohospodárskom majetku Ulič?

Je tam množstvo zistení nehospodárneho

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa