Televízorové novinky z posledných mesiacov naznačujú, že obrovská uhlopriečka obrazu už nie je výsadou premietacieho plátna. Kto doteraz nutne potreboval pozerať film či televízne vysielanie na ploche väčšej ako 65 palcov (162 cm), musel si vybrať projektor. Lenže na pulty postupne prichádzajú televízory s viac ako osemdesiatimi palcami.

Je ešte vôbec potrebné babrať sa s veľkými škatuľami zavesenými na strope, s plátnom, externým ozvučením? Panasonic zjavne verí, že áno. Jeho najnovší filmový projektor PT-EA6000 posunul priečku znova o niečo ďalej. Oproti predchodcovi navonok žiadne zmeny nepriniesol, no vnútri je takmer každý parameter zdokonalený. Niečo ako iPhone 4S oproti iPhonu 4.

Po vybalení projektora človeku naozaj napadne, či nejde o predchádzajúci model (EA5000). Musí dôverovať vygravírovanému označeniu. Po dizajnovej stránke sa nič nezmenilo. Nie ako pred dvoma rokmi, keď Panasonic zmenšil šasi a presunul objektív na projektoroch najvyššieho radu zo stredu mierne na bok.

Veľké kino v malej škatuľke

Tentoraz sa – ako vyplýva z oficiálnych špecifikácií – zlepšili dva najviac skloňované parametre: EA6000 má ešte vyšší kontrast a jas. No aj vyššiu spotrebu. Tá pri projektoroch nebýva ostro sledovaným parametrom, pretože sa väčšinou nepoužíva tak často ako televízor. Konkrétne, jas sa zvýšil na 2 400 ANSI lumenov (z dvetisíc) a kontrast z tristotisíc na pol milióna k jednej. Test TRENDU ukázal, že nejde len o čísla nadiktované marketingovým oddelením.

Keďže dizajn ani minimálna vzdialenosť umiestnenia projektora od steny či plátna sa nezmenili, inštalácia prebieha navlas rovnako ako pri EA-päťtisícke. Poloha obrazu sa pohodlne nastaví pomocou páčky schovanej za krytkou vedľa displeja. Niektoré projektory to riešia motorčekom: daňou je vyššia cena.

Zoom a ostrenie je automatické. Oceniť možno funkciu Lens Memory: jedným klikom sa obraz zmení z pomeru 16 : 9 na 21 : 9. Vie sa prispôsobiť aj ostatným rozmerom, napríklad 16 : 10 alebo klasickému 4 : 3. Lens Memory funguje aj pri 3D videu.

Aj čo sa týka inštalácie, hodilo by sa bezdrôtové riešenie. EA6000 zatiaľ nepodporuje WiDi (od Intelu) ani Miracast. Stále treba HDMI kábel naťahovať k Blu-ray prehrávaču alebo notebooku. Preniesť obsah z tabletu či smartfónu na veľké plátno je tak mierne komplikované. Používatelia filmových projektorov si to zrejme zatiaľ nežiadajú.

Veľké kino v malej škatuľke

Ako je pre Panasonic typické, s možnosťami nastavenia obrazu netrochárči. Menu je graficky jednoduché, a preto prehľadné. A hlavne bohaté. Prvotná kalibrácia môže puntičkárovi zabrať viac ako hodinu. Oproti predchodcovi sa ukazovatele presunuli zo stredu na dolnú časť obrazu, takže sa lepšie kontroluje ich zmena. Škoda, že výrobca neopatril funkcie aspoň jednoduchými opismi. Bežní spotrebitelia sa v hlbšom menu môžu stratiť. Aspoňže sa dá spoľahnúť na prednastavené módy. Hoci: prečo nevyužiť takto vybavený monitor naplno a neprispôsobiť si každý jeden pixel podľa vlastného gusta?

Kvalita obrazu je na vysokej úrovni. Už lanský päťtisíckový model veľmi milo prekvapil. No aj tak sa inžinierom podarilo do rovnakého balenia pribaliť ešte o niečo viac „muziky“. V zatemnenej miestnosti je jas, kontrast a vernosť farieb absolútny top. Nielen pri 2D obraze. Obzvlášť zlepšené vyzerá trojrozmerné video s minimálnym rozdvojením hrán. Pomohlo aj podrobné nastavenie 3D.

Projektor má zaujímavo riešenú „konverziu“ z 3D na 2D. Aktívne okuliare dokážu pri pozeraní trojrozmerného videa na oboch sklách prepúšťať obraz určený len pre jedno oko. Naraz sa tak na film môžu pozerať fanúšikovia aj odporcovia troch dimenzií.

Vďaka zvýšenému jasu a kontrastu sa dá projektor pohodlne používať aj bez žalúzií či roliet. Ventilátor, ktorý sa v tomto prípade aktivuje, je stále dostatočne tichý.

Ak je na to prispôsobená obývačka, Panasonic EA6000 je vhodnou alternatívou obrovských televízorov. A za polovičnú cenu. Projektor stojí polovicu toho, čo 75-palcová ledka (3 200 €). Pritom zvláda takmer dvojnásobnú uhlopriečku. Lampa má vydržať štyritisíc hodín a stojí 350 eur.

Veľké kino v malej škatuľke

Záverečné hodnotenie: Ešte pridať jednoduchšie možnosti pripojenia zdrojov signálu a filmový projektor Panasonic PT-EA6000 bude lepšia voľba než veľkoformátové LCD a plazmové televízory.

Zariadenie zapožičal Panasonic.

+ -
kvalita obrazu  pre niekoho až príliš podrobné možnosti nastavenia 
nadštandardne vysoký jas a kontrast  chýbajú bezdrôtové funkcie
pokročilé nastavenie 3D videa 
jednoduché nastavenie pomeru strán

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.