Predpovedať, čo možno v Európskej únii v roku 2013 čakať a ako sa môžu udalosti vyvíjať, je vždy chúlostivé. V období, keď ekonomická a dlhová kríza aj po niekoľkých rokoch Európu ďalej neúprosne zviera vo svojich čeľustiach a keď sa preto fungovanie aj rozhodovanie bloku dostáva do neprebádaných končín, sa to však podobá čisto vešteniu z krištáľovej gule. Jedno je napriek tomu isté. Kľúčovou úlohou, ktorá EÚ, eurozónu a európskych politikov čaká a ktorej sa nemožno vyhnúť, bude pokus dostať konečne krízu pod kontrolu a nastaviť do budúcnosti taký ochranný múr, ktorý by mal brániť jej opakovaniu. Či bude únia v roku 2013 schopná tieto turbulencie prekonať alebo sa k tomu výraznou mierou priblížiť, závisí od mnohých faktorov.
Jedným z najdôležitejších bude, či jej lídri nepodľahnú uspokojeniu z toho, že sa situácia v poslednom období predsa len zlepšila alebo to tak aspoň môže na prvý pohľad vyzerať. Veľkú zásluhu na tom má prístup Európskej centrálnej banky (ECB). Tá dala jasne najavo, že je pripravená neobmedzene, hoci za určitých podmienok, priamo intervenovať na trhoch v prospech štátov v problémoch. Eurozóna tým konečne získala „protikrízovú bazuku“, po ktorej mnohí tak dlho a úpenlivo volali. Zároveň sa rozbehli debaty o dlhodobejších reformných krokoch, ktoré je nevyhnutné vo fungovaní únie a eurozóny urobiť. Trochu sa tiež upokojila nervozita a špekulatívne ataky na vybrané krajiny na trhoch. Taký aktuálny ako v prvej polovici tohto roka už nie je ani prípadný odchod Grécka z eurozóny.
Lenže mnoho problémov je stále otvorených a rok 2013 by mal na ne priniesť odpoveď. Európska ekonomika neprekvitá a prekvitať budúci rok ani nijako osobitne nebude. Naopak, bude treba čeliť dosahom rastúcej nezamestnanosti, najmä medzi mladými. Pri ECB je zasa otázkou, či by bola jej bazuka v praxi naozaj taká silná, ak by sa situácia ďalej zhoršila a došlo by k citeľnejšiemu prehĺbeniu krízy, a nie k jej postupnému odznievaniu, po ktorom v roku 2013 všetci túžia. Rozhodnutie bankárov bolo totiž do značnej miery gestom, ktoré malo dať zreteľne najavo ochotu aj neortodoxne konať. A mnohí dúfali, že už len samo vyhlásenie bude na upokojenie situácie stačiť a k použitiu nebude musieť dôjsť.
Ďalším nebezpečenstvom pre EÚ je, že sa členské štáty vďaka miernemu zlepšeniu situácie „zaseknú“ a nebudú také ochotné ekonomicky ani politicky investovať do nepopulárnych škrtov a reforiem. Zaujímavé bude sledovať, aký vplyv budú mať jesenné nemecké voľby. Nemecko ako hlavný ťahúň európskej ekonomiky a krajina, na ktorej plecia padá najväčší podiel v najrôznejších záchranných nástrojoch, sa určite nevyhne tomu, že únijné otázky budú jednou z hlavných predvolebných tém. Dosah takýchto debát na úniu potom môže byť pozitívny aj negatívny.
Obrovskú rolu v roku 2013 bude hrať aj to, či sa do konca roku podarí šéfom štátov a vlád krajín dvadsaťsedmičky dohodnúť budúcu finančnú perspektívu, teda dlhodobý rozpočtový rámec na roky 2014 až 2020. Dohoda v polovici novembra bola ešte ďaleko, avšak lídrov čakal špeciálny samit na túto tému. Ak by sa na sedemročnej perspektíve tohto roku lídri nedohodli, bola by to pre EÚ veľmi negatívna správa. Tá by, samozrejme, prinajmenšom začiatkom budúceho roka veľmi zatemnila všetky ostatné únijné procesy a rozhodovanie. Lenže práve to si únia aj pre boj s krízou nemôže veľmi dovoliť. (článok vyšiel ešte pred neúspešným summitom, pozn. eTREND)
Ako každý rok sa únia musí pripraviť na nepredvídané udalosti. Trebárs v roku 2009 to bolo uzatvorenie plynových kohútikov z Ruska uprostred zimy či vpád Izraela do pásma Gazy. V zahraničnopolitickej oblasti sa určite ešte na budúci rok bude riešiť situácia v Sýrii či v Iráne. Únia sa tu snaží vystupovať aktívne, ale udalosti môžu v takýchto prípadoch často nabrať rýchle obrátky a EÚ na ne bude musieť reagovať.
S istotou sa dá čakať iná udalosť: že na konci roku už nebude mať únia 27, ale 28 krajín, lebo sa vďaka pristúpeniu Chorvátska ďalej rozšíri na Balkán.
Autor je spravodajca ČTK v Bruseli.
Článok vyšiel v samostatnej prílohe Slovensko a svet 2013, ktorá bola súčasťou vydania TRENDU 47/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Partner projektu
Ilustrácia - Marián Kamenský