Ľuboš Mistrík
Zákony a smernice prinášali politikom problémy a prestoje. Vedia o tom aj pri najnovšej zábavke – nehnuteľnostiach. Do biznisu sa štát ťahá po funuse, ale o to hlučnejšie. Verejné obstarávania a architektonické súťaže prinášajú pre veľkolepé projekty platené z verejných financií len omeškania a zbytočnú byrokraciu.
Príkladom je futbalový štadión, kolos za 70 miliónov eur. Od začiatku bolo jasné, že ho zafinancuje štát alebo komunál. Súkromný investor nedá milióny na stratové projekty. Bola založená akciovka, v ktorej okrem hviezdnych mien slovenského futbalu figuruje aj futbalový zväz. Práve ten mal chodiť od dverí k dverám a hľadať potrebné dotácie.
Lenže v časoch, keď premiér Robert Fico rozdával vianočné darčeky, neostalo na športovisko. Dvere úradu vlády ostali zavreté. Rovnako mestské, bratislavský magistrát vyšťavili veľké investície. Či mala akciovka prísľub, že dotácie skôr či neskôr získa, oficiálne nevedno. Čiastočnú odpoveď dáva protiotázka – pustila by sa firma do príprav a zaplatila stovky tisíc eur za projekt, keby vedela, že v ňom z vlastných peňazí pokračovať nebude?
Nebolo síce jasné, kto a koľko presne zaplatí, akciovka to, prirodzene, byť nechcela. No prípravné konanie urýchliť vedela. Pripravila dokumentáciu a štát alebo komunál to od nej preberie. Spoločnosť sa nemusela zaoberať zdĺhavými súťažami ani tendrovať kresličov. Podrobnejší pohľad na ľudí, ktorí sa v spoločnosti stretli, dáva ďalšie odpovede. Možno aj na to, kto to celé postaví.
Dôležité je iné. Výstavbou národného štadióna poklesne význam iných štadiónov, ktoré vlastnia práve zástupcovia firmy. Pozemky pod štadiónom Artmedie chce majiteľ už dlho nahradiť hotelom a bytmi. Inter síce konkrétne plány neukázal, no parcely na Pasienkoch sú vďaka lokalite ešte lukratívnejšie. Priam predurčené na niečo zaujímavejšie ako kus trávnika a zopár diváckych lavičiek. Po otvorení národného štadióna proti búraniu Interu a Artmedie nebude nik protestovať.
Posledná otázka je, ako zástupcovia akciovky presvedčili premiéra, aby tých 70 miliónov eur poskytol. Argument typu veď aj tenisti a hokejisti dotáciu dostali, by zrejme v ťažkých časoch neobstál. Možno chcel premiér po malých futbalových ihriskách otváraných po celom Slovensku otvoriť aj jedno poriadne. Aby ho mali športovci ešte radšej. 54
Rozhovor
Sumár týždňa: Automobilový sektor ťahá ekonomiku, ale dlhodobá perspektíva nie je pozitívna
Česi majú akciovú burzu, Slovensko nie. Aj preto Slováci investujú takmer len do nehnuteľností