K tomu vyše dvetisíc kráv, rozsiahle sklady, mlyn, predajne vlastného mäsa a čerpaciu stanicu. Peter Lelkeš už dlhé roky spolupracuje s nitrianskou Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou a bez ohľadu na vládnu garnitúru patrí aj medzi dlhoročných poradcov slovenského ministerstva pôdohospodárstva.

Čo všetko robíte preto, aby boli krmivá použité na vašom družstve naozaj bezpečné?

Máme najmä pod našou kontrolou všetko krmivo, čo dávame našim zvieratám. V plnej miere si krmivo vyrábame sami vo vlastnej výrobni. Ročne ho vyprodukujeme do desaťtisíc ton. Máme dve úplne oddelené linky. Jednu na krmivo pre prasatá a druhú na zmesi pre dobytok. Sme také veľké družstvo, že to takto zvládame. Našťastie vieme investovať aj do skladov, aby sme mali krmivá bezpečne uskladnené. Je to náročné na investície, ale máme sami dohľad nad všetkým okolo našich zvierat. Na výrobu kŕmnych zmesí používame len vlastné plodiny. Od iných dodávateľov si nakupujeme iba sójové šroty a vitamíny spolu s inými aditívami. Sami sme riadne zaregistrovaní a certifikovaní výrobcovia a certifikáty žiadame aj od všetkých výrobcov prímesí.

Dostali ste niekedy od kontrolórov finančné pokuty či slovné upozornenia za pochybenia s krmivami?

Nie. Vždy sme mali všetko v poriadku. A to tu máme ľudí zo štátneho dozoru takmer každý mesiac.

Ako nakladáte v chovoch zvierat s antibiotikami?

Vždy ich používame len pod dozorom veterinára. Keď máme naozaj choré zvieratá. Veterinár nám vtedy uvoľní presné objemy liekov podľa počtu postihnutých zvierat. Je ale všeobecne známe, že Slovensko patrí medzi najmenších spotrebiteľov antibiotík v celej únii. Je to tak aj preto, že naše chovy po poklesoch z posledných dvoch dekád už rozhodne nie sú také koncentrované ako niekde v západnej Európe. V našich preriedených chovoch nevzniká toľko chorôb ako v krajinách s ich vyššou koncentráciou. My navyše mnohé zvieratá, ktoré ochorejú, riešime selekciou a nenasadzujeme antibiotiká hneď na celé chovy. A vôbec celý ten džob okolo liečiv je stále veľmi veľký. Paleta dôvodov, prečo my na jedno prasa minieme násobne menej antibiotík ako Nemec či Španiel, je veľmi pestrá.

Dávate zvieratám odvážaným na jatky psychotropné látky, aby boli pokojnejšie? A majú farmári zistené, či je to naozaj bezpečné aj pre ľudí, ktorí potom jedia to mäso?

To rozhodne nepoužívame. V slovenských chovoch sa to robilo len v minulosti, v 80. či 90. rokoch, i to len býkom. Aj vtedy to ale bolo pod dohľadom veterinárov. Dnes už nič také nie je.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa