V piatok 8. januára mali energetici plné ruky práce. Na začiatku bolo prepätie v chorvátskej elektrickej stanici Ernestinovo, ktoré ju čiastočne vyradilo z prevádzky. Sprvu bežný problém v elektrickej sieti sa začal ako lavína šíriť do susedných štátov a Rumunska. Juhovýchodná Európa sa energeticky oddelila od zvyšku starého kontinentu – kým na juhovýchode sa nahromadilo nadbytočných 6,3 gigawattu elektriny, na severozápade vrátane Slovenska rovnaký objem chýbal. Rozsiahly blackout sa podarilo odvrátiť na poslednú chvíľu. Do hasenia krízy sa zapojila vodná elektráreň Dobšiná, prečerpávacia elektráreň na Čiernom Váhu a, samozrejme, tepelné a atómové zdroje.

Incident ukázal, ako veľmi európske štáty v distribúcii elektriny vzájomne synchrónne na seba nadväzujú. Ak začne fúkať vietor v Severnom mori, jeho nárazy pocítia aj v Maďarsku. Elektrická energia totiž Slovenskom preteká najčastejšie zo severozápadu na juhovýchod. Nemecko je vďaka masívnym investíciám do veterných a solárnych parkov exportérom elektriny, susedné Česko máva prebytky tiež, kým Slovensku, Maďarsku a Rakúsku sa jej nedostáva.

Výhody sebestačnosti

Prečo je sebestačnosť pre štát dôležitá? „V prvom rade z hľadiska bezpečnej prevádzky sústavy, v druhom rade ide o ekonomický faktor – nižšia miera sebestačnosti znamená vyšší tlak na veľkoobchodnú cenu elektriny v danej krajine,“ vysvetľuje predseda Združenia dodávateľov energií Michal Hudec.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa