Koalícia ani v časoch svojej najväčšej sily nebola schopná predložiť ústavný zákon na ochranu druhého piliera. Naopak, menšinová koalícia v parlamente na poslednú chvíľu presadila zdanenie jednorazového výberu peňazí z druhého piliera. „Je to obsahovo aj legislatívne paškvil,“ hovorí v súčasnosti už opozičný poslanec a tímlíder strany SaS pre sociálne veci Peter Cmorej. V rozhovore pre TREND vyjadril vážne obavy z toho, že vláda v tichosti pracuje na znárodnení druhého piliera, a opisuje aj zákulisie tvorby dôchodkovej reformy.
Ľudia poberajúci z prvého piliera minimálne priemerný dôchodok majú dnes možnosť naraz si vybrať všetky peniaze z druhého piliera. Nikto ich netlačí do kúpy nízkej súkromnej penzie. S príchodom nového roka tieto vybrané peniaze vláda zdaní. SaS sa tejto zmene snažila zabrániť. Prečo?
Sme proti akémukoľvek zvyšovaniu odvodov alebo daní. To je naša červená čiara, preto sme sa snažili zabrániť zdaneniu jednorazového výberu peňazí z druhého piliera. Navyše ide o pomerne neodborný zásah do dôchodkového systému. Predkladateľom pozmeňujúceho návrhu je poslanec za OĽaNO Peter Kremský. Ten chcel pôvodne len zachovať možnosť jednorazového výberu.
Lenže mu oznámili, že buď sa jednorazový výber zdaní, alebo jeho návrh nebude mať podporu Sme rodina a možnosť jednorazového výberu sa úplne zruší. Tak sa do zákona dostala zvláštna veta: „Starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok dohodnutý bez akýchkoľvek obmedzení podľa prvej vety podlieha daní z príjmu podľa osobitného predpisu.“
Čo znamená bez akýchkoľvek obmedzení? Keď požiadam o vyplatenie peňazí v minciach a ich doručenie prostredníctvom poštového holuba, tak mi musí byť vyhovené?
Aj by to bolo vtipné. Lenže nie je.
Tá veta podľa mňa hovorí o zdanení starobného dôchodku a nie jednorazového výberu. Je to obsahovo aj legislatívne paškvil. Doteraz nerozumiem, prečo si to po sebe neboli ochotní aspoň opraviť, keď mali na to vďaka posunu hlasovania týždeň čas. V druhom pilieri si na svoju starobu šetrí viac ako 1,7 milióna Slovákov, ktorí v ňom majú zaokrúhlene takmer 12 miliárd eur. Politici by mali k peniazom občanov pristupovať zodpovedne. Nie na poslednú chvíľu rukou dopisovať zmeny v zákone.
Fanúšikmi druhého piliera nie sú ani minister financií Igor Matovič a minister práce Milan Krajniak.
Ešte tesne pred hlasovaním sme sedeli s ministrom práce a snažili sme sa ho presvedčiť, aby tú vetu vypustili a jednorazový výber nebol zdanený. Žiaľ, neuspeli sme. Novelu zákona menšinová koalícia pretlačila s podporou fašistov a nášho bývalého kolegu Martina Klusa. Ten sa síce pri hlasovaní zdržal, ale keby bol vytiahol kartičku, tak parlament by nebol uznášaniaschopný a vyslovene zlá zmena neprejde.
Prečo sa vám Krajniaka nepodarilo presvedčiť?
Predpokladám, že išlo o jeho ego. Máme spolu komplikovaný vzťah. Tiahne sa to od začiatku volebného obdobia, keď som tlačil na dodržiavanie programového vyhlásenia vlády. V tom je napísané, že zmeny v dôchodkoch majú byť výsledkom práce spoločnej odbornej komisie ministerstiev práce a financií. Ja som do komisie navrhoval viacero odborníkov a prišla reakcia, čo si to z pozície poslanca dovoľujem. Komisia, ktorú si urobil minister Krajniak nakoniec po svojom, zasadla iba raz a všetky dôležité zmeny pripravilo ministerstvo.
Ignorovanie iných názorov prinieslo v rámci legislatívneho procesu veľké množstvo pripomienok. Niektoré boli zapracované, iné nie. Ale všetko sa vždy riešilo na poslednú chvíľu, pozmeňujúcimi návrhmi s rozsahom desiatich-dvanástich strán. Takto sa legislatíva nerobí. Vláda musí podrobne analyzovať dôsledky svojich rozhodnutí na život ľudí. Obzvlášť pri takej citlivej téme, ako sú dôchodky.
Minister Krajniak sa navyše vyslovene vyhýba predloženiu ústavného zákona o dôchodkoch, ktorý by obsahoval aj ústavnú ochranu druhého piliera.
Preto mám jedno vážne podozrenie. Štát pracuje na tom, aby ľuďom mohol poslať dôchodkovú prognózu a z nej sa občania dozvedia dôležité informácie. Predpokladaný vek odchodu do penzie či samotnú výšku dôchodku z prvého a druhého piliera. Mnoho ľudí bude nepríjemne prekvapených, lebo občania spoliehajúci sa v starobe len na štát budú mať o niečo viac peňazí ako tí, čo vstúpili do druhého piliera. Týka sa to najmä tých, ktorí budú odchádzať do penzie najbližších povedzme desať rokov.
Lenže to bude pravda iba niekoľko rokov.
Áno, súčasná miera náhrady v prvom pilieri nie je dlhodobo udržateľná. Dôvodom je zlá demografia, teda nárast počtu penzistov oproti prinajlepšom stagnujúcemu počtu pracujúcich. Preto v budúcnosti bude vláda znižovať dôchodky z prvého piliera. Presnejšie, ich výška oproti predchádzajúcej mzde bude oveľa nižšia ako dnes. Som zvedavý, ako poctivo toto riziko štát zohľadní v dôchodkovej prognóze.
Čiže sa obávate, že druhý pilier bude oproti prvému zobrazený ako oveľa viac výhodný?
Z tohto dôvodu narastie nespokojnosť občanov. Politici potom povedia: Vidíte, ani ľudia nechcú druhý pilier, a celý systém zrušia. Vďaka tomu získajú na svoje vlastné priority miliardy eur. Lenže problém zlej demografie nás raz naozaj dobehne a ľudia, ktorí si dnes nešetria na dôchodok, budú na tom v starobe zle.
Proti jednorazovému výberu sa používa ako argument, že ľudia peniaze minú a poisťovne budú mať výrazne menej zdrojov na vyplácanie penzií. Výsledkom budú extrémne nízke súkromné dôchodky. Čo s tým?
Výplatná fáza má stále ďaleko od dokonalosti. Reforma v podstate len odsúva problém nízkych súkromných penzií. Spomeniem jednu príhodu ešte z čias Smeru. Výplatná fáza sa totiž zrodila za éry ministra Jána Richtera. Vtedy vraj výsledok hlasovania odbornej komisie navrhol vyplácať penzie prostredníctvom programového výberu, keď si dôchodca postupne vyberá nasporenú sumu. Lenže súkromné poisťovne sa boli sťažovať, minister zasiahol a ďalšie hlasovanie dopadlo v ich prospech.
Ani poisťovne však nemajú veľmi záujem vyplácať súkromné penzie.
Z ich pohľadu je vo výplatnej fáze málo ľudí a zaujímavý biznis to bude až o pár rokov. Teraz vidia najmä riziká, lebo riziko dlhovekosti nevedia rozložiť medzi dostatočne veľký poistný kmeň. Výsledkom sú nízke dôchodky v dôsledku vysokých marží poisťovní.
Nemali podobné ťažkosti aj v iných krajinách?
Vďaka tomu sa dnes môžeme inšpirovať zahraničnými riešeniami. Poliaci problém vyriešili vyplácaním dôchodkov prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Štát totiž nemá dôvod zarábať na vyplácaní penzií. Zavedenie podobného riešenia má potenciál aj v slovenských pomeroch okamžite zvýšiť súkromné dôchodky odhadom o 25 až 30 percent.
Teda počas pracovnej kariéry budú peniaze ľudí aj naďalej investované na finančných trhoch prostredníctvom dôchodkových správcovských spoločností. Samotnú výplatnú fázu bude mať na starosti štát – Sociálna poisťovňa. Existujú aj iné riešenia, o ktorých by sa minister Krajniak dozvedel, keby bol ochotný pripravovať zmeny spoločne s odborníkmi.
Nehrozí, že aktuálna vláda získané peniaze minie na riešenie iných aktuálnych problémov?
Sociálna poisťovňa určite nemôže dostať všetky peniaze jednorazovo. Dôchodková správcovská spoločnosť jej pošle len alikvotnú časť finančných zdrojov na nasledujúci rok a zvyšné úspory sa budú aj naďalej zhodnocovať. Výhodou takéhoto riešenia je, že po smrti dôchodcu môžu zdediť časť finančných zdrojov pozostalí.
Ešte počas vášho pôsobenia vo vláde ste podporili viaceré kontroverzné zmeny. Aj s podporou SaS sa v ústave ocitla zmienka o rodičovskom bonuse. Dnes napriek tomu jeho spustenie kritizujete.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?