Aké bude Slovensko v 21. storočí?
Mám dobrú a zlú správu. Slovensko alebo Horné Uhorsko bolo vždy na okraji európskeho diania. Pekne o tom písal už nebohý slovenský historik Lipták – že sme síce na okraji, ale príliv a odliv tu bol vždy. To znamená, že celoeurópske trendy prišli neskôr, ale nakoniec vždy prišli. A toto nám tak trošku zostalo.
Ktoré udalosti definovali Slovensko?
Veľkým nádychom bola prvá republika, keď Slovensko dostalo impulz, z ktorého žilo veľmi dlho. Ďalší impulz dostalo za komunistického režimu. Žijeme z toho v niektorých ohľadoch dodnes. Nebudem haniť komunistický režim – aj ten mal svoju modernizačnú funkciu. To, že to bola jednodimenzionálna modernizácia a že bola nedotiahnutá, je dnes zrejme jasné viacerým. Ale zmodernizovala krajinu. Posledným obrovským vzopätím bolo obdobie Miklošových a Dzurindových reforiem. A tie dostali Slovensko doslova na orbitu. Krajina začala ťukať na dvere A skupiny – a celkom úspešne.
Odvtedy sa niečo zmenilo?
Čoskoro sa nám to začalo vymykať spod kontroly a nebolo to iba vinou korupcie, aj keď tá zohrávala veľmi dôležitú úlohu. Krajina začala strácať svoju víziu. Víziu, kam sa chce posunúť.
Aká bola predchádzajúca vízia?
Preukázať, že Slovensko na to má, že má nielen na doháňanie vyspelejších, ale aj na predbiehanie. Že sa môžeme stať členom EÚ, NATO, eurozóny a byť príkladom pre tých menej úspešných. Z tej vízie však zostala už iba snaha o zvyšujúcu sa kvalitu života, ale v podstate iba z materiálnej stránky. Z veľkých výziev a plánov ostal len konzum. A ten nebude stačiť: každá krajina či civilizácia, ktorá dospela do tohto štádia, išla už iba dole.
Je nová vláda reakciou na tieto tendencie?
Začali sme strácať dych. V tomto zmysle súčasná vláda správne pomenovala, že takto to ďalej nejde. Krajina sa nemôže rozkrádať, pretože to nikam nevedie. No väčší problém prišiel v tom, že ľudia začali postupne strácať dôveru k elitám ekonomickým, politickým, spoločenským – lebo ony objektívne zlyhávali. V istom momente si úplne pochopiteľne ľudia zvolili antielitársky a antiexpertne orientovaných politikov.
Spájajú sa s týmito novými politikmi nejaké riziká?
Je ich veľa. Ale na rozdiel od minulosti už dokonca aj to, že mnohí z nich nie sú technokraticky zdatní. V minulosti neboli spokojní tí, ktorí rozumeli vývoju spoločnosti, no teraz sa pridali ekonómovia. Každému tam chýba niečo.
Čo chýba vám?
Vízia do budúcnosti – čo s krajinou robiť. Tá tam chýba úplne. Takéto niečo tu dlho nebolo, aby nastúpila vláda s chýbajúcou víziou. Provokatívne, ešte aj tretia Ficova vláda prišla s víziou „Slovensko v európskom jadre“. Tejto vláde však chýbajú aj manažérske a technokratické zručnosti. Nevidím nič okrem étosu nekradnúť a nejakej morálnej obrody. Je to síce sympatický étos, ale nebude stačiť.
Prečo?
Svet sa neuveriteľne zrýchľuje a niektorí sú už v 22. storočí. Ako Elon Musk. Mnohé firmy, mnohé korporácie sa úplne vymanili z objatia národných štátov. Idú si svojím tempom a to tempo sa zvyšuje. A stíhajú s nimi iba niektoré štáty.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?