Slovensko bolo medzi prvými krajinami EÚ, ktoré odovzdali plán obnovy a odolnosti. O jeho napredovaní a plnení jednotlivých míľnikov sa TREND rozprával s Líviou Vašákovou, generálnou riaditeľkou sekcie plánu obnovy na Úrade vlády Slovenskej republiky. Podľa nej je systém implementácie nastavený tak, že sa teraz môžu venovať konkrétnym krokom pri podávaní žiadostí o platby, pri koordinovaní a kontrolovaní rezortov. Zároveň priznáva, že realizácia plánu nebude jednoduchá. Jednou z relatívne problematických stránok je zdravotníctvo.
Európska komisia hodnotí slovenský plán obnovy veľmi pozitívne, dokonca ako jeden z najlepších. Teší vás to?
Určite, som jedna z autoriek dokumentu. Mám pocit, že reflektuje potreby Slovenska a zároveň reaguje na požiadavky Únie. Ľudia mi hovoria, že je dobre napísaný a predstavuje cestovnú mapu k tomu, ako by Slovensko mohlo v budúcnosti vyzerať.
Cestovná mapa je nastavená, ale problém Slovenska bol vždy v realizácii plánov. Už pár mesiacov ste šéfkou celého projektu, je implementácia v súčasnej fáze porovnateľná s tým, čo ste očakávali na začiatku?
Musím povedať, že sa nám podarilo odovzdať plán medzi prvými, boli sme piata krajina. Do konca roka sme si nastavili celý systém implementácie. Ako tretia krajina máme s Európskou komisiou podpísanú operačnú dohodu. Nastavili sme si pravidlá, ktoré platia od začiatku roka. Naozaj sa nám podarilo dotiahnuť systém implementácie tak, že sa teraz môžeme venovať konkrétnym krokom pri podávaní žiadostí o platby, pri koordinovaní a kontrolovaní rezortov.
Na čom je založený doterajší úspech?
Podarila sa nám časť implementácie na strane koordinátora. Teda vybudovanie silného tímu, ktorý získal aj viaceré známe mená – slovenských analytikov, ľudí z biznisu, absolventov Harvardu alebo London School of Economics. Hovoríme aj o skúsených úradníkoch, ktorí už pracovali na rôznych pozíciách. Prinášame novú kultúru, ktorá je otvorenejšia spolupráci. Navzájom sa snažíme čo najlepšie koordinovať aj v podporných činnostiach, ako je komunikácia s ostatnými rezortmi.
Práve komunikácia s ministerstvami bude asi ďalšia veľká výzva. Ako sa vám v tom darí?
Na strane rezortov došlo k obrovskej mobilizácii. Vytvoriť implementačné tímy nie je jednoduchá úloha, preto chcem pochváliť väčšinu z nich, že sa s týmto zadaním úspešne popasovali.
Samotná implementácia však bude do veľkej miery závisieť od schopnosti rezortov. Vidíte tu stále slabé miesta?
Keď sme začínali s budovaním tímov, do veľkej miery boli zložené len z tých, ktorí sa priamo podieľali na pláne obnovy. Do implementačných tímov či už u nás, alebo v rezortoch sme potrebovali doplniť ľudí so skúsenosťami v oblasti investícií, finančného riadenia, právnych otázok či verejného obstarávania. Myslím si, že veľkej väčšine z nich sa to podarilo. Samozrejme, sú aj rezorty, kde stále vidíme určité rezervy, ale vo väčšine prípadov sme spokojní s tým, ako implementácia napreduje.
Takže veríte, že plán obnovy bude pokračovať podľa nastavených míľnikov?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?