V poslednom článku, ktorý zavraždený novinár nedopísal, riešil práve aktivity A. Vadalu. V Terra Real následne daniari otvorili kontrolu a od polovice apríla čelí A. Vadala obvineniu zo subvenčného podvodu. Úrad špeciálnej prokuratúry dal pokyn na stíhanie podnikateľa v prípade ešte z roku 2009. Vtedy jeho firma Bio-Finiš od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) žiadala eurodotácie za takmer 120-tisíc eur, pričom mala klamať pri podmienkach, ktoré treba splniť.
Ide pritom len o zlomok sumy, ktorú za posledné roky od štátu inkasovali firmy A. Vadalu a jeho svokra Diega Rodu. Ten tiež podniká v poľnohospodárstve na východnom Slovensku. Exminister vnútra Robert Kaliňák ešte v marci tohto roku pred parlamentným výborom uviedol: „... dajte ma na súd, že hovorím, že strana SaS financovala talianske skupiny z vratiek DPH a z eurofondov.“
V súvislosti s vratkami DPH exminister hovoril o sume až osem miliónov eur. No ani na opakované výzvy nereagoval, či išlo o protiprávne financovanie počas skráteného kabinetu Ivety Radičovej, keď spoluvládla aj SaS, a či podal v tejto veci nejaké podnety na prešetrenie ešte ako minister. Navyše, posledné informácie potvrdzujú, že štát bol k talianskym podnikateľom štedrý aj počas vlády Smeru.
Biznis prepojenie na A. Vadalu mala bývalá štátna radkyňa Mária Trošková, bývalý šéf Bezpečnostnej rady Viliam Jasaň či poslanec za Smer-SD Robert Madej. No blízko k vysokým štátnym úradníkom mal aj D. Roda. Podľa denníka Sme okrem iného roky podnikal s manželom bývalej šéfky Daňového úradu vo Vranove nad Topľou.
Pritom podľa informácií od samotného policajného prezidenta Tibora Gašpara od roku 2002 figuroval D. Roda v 45 spisoch polície. Z toho vo vyše 20 prípadoch využil takzvaný inštitút účinnej ľútosti. Ide o stav, keď až počas policajného preverovania podnikateľ de facto prizná svoju vinu na daňovom trestnom čine a daň doplatí. Policajné šetrenie sa tým spravidla skončí. D. Rodu ako človeka priamo z rodiny ’Ndranghety, najsilnejšej talianskej mafie, označil taliansky denník La Repubblica.
Podľa informácií TRENDU od Finančnej správy tento rok pribudlo Rodových firiem, v ktorých sa začalo daňové exekučné konanie. Finančná správa si oficiálne začala pýtať daňové nedoplatky cez exekúcie. Kontrolu spustila tiež tento rok vo firme Agricola, ktorú D. Roda donedávna dlhodobo viedol a vlastnil.
Ako je to všetko možné?
Ako je možné, že aj v takýchto prípadoch dlhodobo rizikový podnikateľ ďalej bez viditeľných obmedzení zo strany úradov podniká? Prečo má naďalej registrácie na DPH? Nemožno voči nemu objektívne vyvodiť prísnejšie opatrenia? Na to všetko sa TREND pýtal
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?