V roku 2008 vycestovalo do Izraela 15-tisíc Slovákov. Vlani ich už bolo 20-tisíc a trend je naďalej stúpajúci. Väčšinu z turistov zaujímajú pútnické miesta, no riaditeľ oddelenia pre strednú a južnú Európu na izraelskom ministerstve turizmu Yehuda Shen tvrdí, že by bola veľká škoda pozerať sa na Izrael len ako na destináciu pútnických miest. Hoci tie sú najväčším lákadlom.

Mesto, ktoré nespí

Izrael má dve moria, púšť, hory, rýchlo sa rozvíjajúce a pulzujúce mestá. Napríklad Tel Aviv je považovaný za mesto, ktoré nikdy nespí a má nespočetné možnosti zábavy. „Pri prezentovaní krajiny sa však zameriavame a chceme vyzdvihnúť najmä emocionálnu stránku. Je to územie, kde vznikala ľudská civilizácia a tradície sú dodnes živé. A zároveň je to krajina, ktorá je veľmi moderná a slovo high-tech nie je prázdnym pojmom,“ hovorí Y. Shen. Práve high technológie sú to, čo izraelskému hospodárstvu donáša najviac peňazí, ale hneď na druhom mieste je turizmus. Príjmy od zahraničných hostí sa minulý rok pohybovali na úrovni 3,5 miliardy dolárov a do krajiny ich prišlo 3,3 milióna, čo je najvyšší počet v histórii. Najviac ich bolo z USA – 600-tisíc, potom z Ruska – 400-tisíc, na treťom mieste sú Francúzi a na štvrtom Nemci.

Po stopách dejín

Krajina ponúka návštevníkom dobré možnosti aj na strávenie aktívnej dovolenky. Turistiku možno robiť v oblasti Machteš Ramon v údolí rieky Zin, Ein Gedi, pohoria Eilat a v prírodnej rezervácii Jahúdíja. Izraelská národná trasa má 1 200 kilometrov a vedie najmenej osídlenými miestami, treba však povedať, že veľmi peknými – od rezervácie Tell Dán na severe po Tabu na juhu. Obľúbenou turistickou trasou je aj cesta s názvom V Ježišových stopách a Golanská trasa. Cesta V Ježišových stopách meria 65 kilometrov, začína sa v Nazarete a končí pri Galilejskom jazere. Vedie po svätých miestach kresťanstva, arabských mestečkách, križiackych aj židovských pamiatkach a taktiež popri moslimských svätyniach.

Na turistiku sa možno vybrať aj od mora, z letoviska Eilat. Hneď nad mestom sa vypínajú kopce, vystúpiť sa dá napríklad na horu Zefahot. Je z nej pekný výhľad na Sinaj a Križiacky hrad na Koralovom ostrove a na jordánsky prístav Akaba a Saudskú Arábiu na druhej strane zálivu.

Na bicykli počas šabatu

Izrael sa dá pomerne pohodlne spoznávať aj zo sedla bicykla. Ideálnym prostriedkom je napríklad na cestovanie po okolí Tiberiasu a Galilejského jazera. Celé jazero sa dá obísť za 4 – 5 hodín a cesta vedie väčšinou po rovine. Na dvoch kolesách sa dá prejsť aj Jeruzalem. Najlepší deň je sobota, keď je šabat a ulice sú prázdne. Terén je tu síce kopcovitejší ako pri Galilejskom jazere, ale nie nezvládnuteľný. Kto namiesto dvoch kolies uprednostňuje štyri nohy – konské, pekný výlet sa dá urobiť napríklad z Jeruzalema do Júdskych hôr. Východiskovým bodom sú Dávidove stajne 16 km od mesta.

Na výlety na jachtách a motorových člnoch je zase najlepší Tel Aviv. Za šnorchlovaním a potápaním sa jazdí na Sinaj a najmä do Eilatu, kde na pozorovanie podmorského sveta stačí strčiť hlavu pod hladinu, rovnako je vhodný aj pre potápačov začiatočníkov. Najlepšie sa surfuje v Haife, na pláži Bat Galim. Miesto medzi dvoma mólami, ktoré sa volá Backdoor, je vraj najlepším surferským miestom v Izraeli. Pláž Galšanin má zase dobré podmienky na windsurfing a kiteboarding.

Samostatnou kapitolou je Mŕtve more, kde sa okrem kúpania vo vode s enormnou koncentráciou soli, ponárania sa do sírnatých jazierok a natierania sa liečivým minerálnym bahnom dá tráviť čas aj mnohými inými spôsobmi. Napríklad sa dá vyviezť lanovkou k Masadu, k Herodesovmu palácu, navštíviť prírodnú rezerváciu Ein Gedi, ktorej flóra a fauna je ojedinelá, ale možno sa vybrať aj na výlet do Júdskej púšte. Dá sa tam tiež šplhať a zlaňovať strmé útesy, urobiť si výlet džípom, vyskúšať lukostreľbu alebo si pozrieť Negevskú púšť a Mŕtve more z vtáčej perspektívy – z balóna. Pre záujemcov o zážitkové spoznávanie sa robia aj lety pri východe a západe slnka a dokonca si k zrakovému vnemu možno objednať aj zážitok pre chuťové bunky –šampanské.©