Vojnu nechce nikto. Rozhodne nie bežní Rusi. Až polovica z nich považuje Ukrajincov za bratov, tretina k nim má neutrálny postoj a iba desatina ich považuje za nepriateľov.
Navyše Rusi ekonomicky stagnujú – inflácia rastie a ekonomike sa nedarí tak ako v okolitých krajinách. Iba pätina obyvateľov krajiny aktívne sleduje konflikt okolo Ukrajiny, ostatní majú vlastné starosti.
Napriek tomu je Rusko na vojenský konflikt pripravené. Finančne je omnoho silnejšie, než bolo pred ôsmimi rokmi, keď krajinu zasiahli sankcie uvalené po obsadení Krymu. Nové sankcie by pre ňu napriek vykresľovanej hrozbe Bieleho domu neboli až takou katastrofou.
Hospodárskou katastrofou by sa však skončil scenár, keby sa konflikt na Ukrajine zmenil na totálnu ekonomickú vojnu. Európa na ňu nie je pripravená. Je neúmerne závislá od ruských komodít.
Washington aj Brusel hľadajú alternatívu ruského plynu, nedokážu ju však nájsť. Súčasný rast cien energií, potravín a celkovo inflácie naznačuje, že na trhu je nedostatok všetkého. Potvrdil to šéf komoditných analýz v Goldman Sachs, ktorý tvrdí, že to, čo sa deje, ešte vo svojej kariére nezažil. „Chýba všetko. Je jedno, či je to ropa, zemný plyn, uhlie, meď alebo hliník,“ dodáva Jeff Currie.
V súčasnom inflačnom svete plnom nedostatkov drží Vladimir Putin v rukách silné karty. Omnoho silnejšie, než by sa zdalo.
Rusko je komoditným kráľom. Keby znížilo export komodít, ceny by prudko vzrástli. Vo svete takmer neexistujú voľné produkčné kapacity, ktoré by dokázali výpadky nahradiť. Kým Rusko by nižšiu produkciu nemuselo finančne pocítiť, pre zvyšok sveta by išlo o tvrdú ranu znižujúcu ekonomický rast a zvyšujúcu infláciu. V súčasnosti, keď pre vysokú infláciu hrozí násobné zvyšovanie úrokových sadzieb, by ekonomická vojna západného sveta s Ruskom spôsobila nepredstaviteľné škody.
A to najmä na Slovensku, ktoré je v rámci krajín Únie jednou z najzávislejších od východnej dodávateľsko-odberateľskej siete. Potvrdil to aj barometer TRENDU, v ktorom takmer pätina respondentov potvrdila, že by výrazne pocítila následky konfliktu, ďalšia štvrtina by ho pocítila čiastočne.
Stratég V. Putin si na svoje snahy zvýšiť relevanciu krajiny vybral najvhodnejší možný čas. Európe, no najmä Slovensku, neostáva nič iné, len veriť, že ide iba o demonštráciu sily a snahu vydobyť si od Západu politické ústupky.
Viac v novom vydaní TRENDu: