Napriek tomu, že ceny úverov začali výraznejšie rásť, peniaze zaseknuté na bežných účtoch ostávajú v podstate nezhodnocované. Od apríla 2020 do decembra 2021 sa kreditný úrok na účtoch pohyboval okolo výšky 0,01 percenta, v januári sa v priemere dostal na rovnú nulu a vo februári sa vrátil na 0,01 percenta. Úroková sadzba vyplácaná obyvateľom je 0,02 percenta.
Údaje Národnej banky Slovenska (NBS) teda ukazujú, že ceny úverov stúpajú, no kreditné úroky na bežných účtoch sú stále takmer nulové. Úroky, ktoré za finančné služby platia klienti bankám za finančné produkty, stúpajú rýchlejšie než sumy, ktoré banky platia klientom za to, že majú na podnikanie k dispozícii ich peniaze.
Na porovnanie, v júli 2008 boli úrokové sadzby na bankových vkladoch 2,15 percenta a v júni 2011 zhruba 0,71 percenta.
Nepracujú miliardy
Očakávania, že Európska centrálna banka (ECB) bude dvíhať úrokové sadz-by, sa teda prejavuje iba v cenách úverov. Znamená to, že peniaze na bežných účtoch nie sú proti inflácii v podstate žiadnym spôsobom chránené.
„Hotovosť na účte generuje najvyššiu stratu pre vysokú infláciu. A podľa štatistík z minulosti podobne dopadne zlato či dlhopisy. Reálne dnes neexistuje lepšia alternatíva než investovať na rozvinutých akciových trhoch, ktoré majú solídny základ a jasnú rastovú perspektívu,“ hovorí finančný analytik spoločnosti OVB Marián Búlik.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?