Keď s ňou vyrazí na lov, prejaví sa jej obrovská dravosť. Daniel Haraba chová jastraby a sokoly vo voliére v závetrí centra Banskej Štiavnice. Z jeho rozprávania cítiť, že dravé vtáky sa mu stali veľkou vášňou a životným štýlom.

Na aké účely sa najčastejšie využívajú dravce na Slovensku?

Väčšina ľudí má dravé vtáky ako koníček na lov zveri, najčastejšie sokoly, jastraby a orly. Keď chce niekto chovať dravca doma v klietke ako napríklad papagája, nepotrebuje špeciálne povolenie, ale musí sa riadiť pravidlami ochrany chránených živočíchov. Keď ho chce z voliéry vybrať, a je jedno, či bude robiť vystúpenia, lietať alebo iba s ním chodiť na ruke po ulici, už musí mať sokoliarske skúšky a byť členom Slovenského klubu sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore. Ak chce s dravcom aj loviť alebo robiť biologickú ochranu, musí mať navyše platný poľovný lístok.

Ako je rozšírené využívanie dravých vtákov na predvádzacie akcie?

Na Slovensku je štrnásť skupín, ktoré sa zaoberajú sokoliarskymi ukážkami. Dravce voľne lietajú a po privolaní priletia na ruku alebo na atrapu umelej koristi, či sú to krídla zo zveri alebo vypchatá koža zo zajaca.

Dá sa sokoliarstvom uživiť?

Podľa mňa je štrnásť skupín priveľa. Pre niektoré sú hlavnou činnosťou sokoliarske ukážky a ako-tak sa tým uživia. Väčšinou však ide o skupiny, ktoré robia sezónne vystúpenia na hradoch a rôznych iných akciách.

Viete si predstaviť, že by ste sa niekedy živili podnikaním s dravcami?

Áno, nie však podnikaním s dravcami samými osebe, ale ich využívaním pri vykonávaní biologickej ochrany vinohradov a ovocných sadov. Na Slovensku tomu ešte farmári nie sú naklonení a skôr sa spoliehajú na metódy plašenia pomocou ľudí, hluku či sietí. Musíme asi niekoľko rokov počkať, kým zistia, že biologická ochrana je to najlepšie, čo im pomôže ochrániť úrodu. Človek čoraz viac zaberá agrárnu krajinu a vtáky prichádzajú o prirodzený zdroj obživy. Neostáva im potom nič iné, len útočiť na farmy, ktoré sú pre ne ako supermarkety. Na jednom mieste nájdu všetko, čo potrebujú.

Ako dlho trvá výcvik?

Bez ohľadu na to, či sa dravec bude využívať na vystúpenia, stráženie polí alebo na sokoliarsky lov, výcvik trvá od dvoch týždňov do dvoch mesiacov. Ale je to dosť individuálne. Veľa závisí od povahy dravca i cvičiteľa.

Je náročnejšie naučiť dravca na vystúpenie alebo na lov?

Určite na lov, lebo predvádzanie je v podstate iba ukážka. Pri love musí poslúchať a mať dobrú kondíciu. Prirovnal by som to k vrcholovému športovcovi. Keď chcem s dravcom loviť, musím ho to naučiť tak ako rodičia v prírode. Musí vedieť, ako má chytiť korisť. Pri vystúpeniach je zasa dôležité, aby bol extrémne zvyknutý na všetky rušivé vplyvy a aby ho nerozptyľovali pri lietaní. Pri výcviku, love aj vystúpení je najdôležitejšie, aby dravec pochopil, že sokoliarska rukavica je preň najbezpečnejšie miesto, na ktorom dostáva potravu a kde mu človek nikdy neublíži.

Keď sa dravec vycvičí na lov, môže sa ešte používať na predvádzanie?

Každý dravec má v sebe lovenie koristi. Tým, že ho vediem k lovu, povzbudzujem to v ňom. Keby som ho potom chcel využívať na predvádzanie, môže sa stať, že počas vystúpenia zbadá v diaľke korisť a odletí preč, aby ju ulovil. Prípadne by mohol napadnúť psa, mačku či prinajhoršom človeka. Dravec vedený na lov sa preto na vystúpenie nepoužíva.

Stáva sa, že dravec zaútočí aj na človeka?

Dravce v prírode sa ľudí prirodzene boja. Ich prvý krok, keď zbadajú človeka, je útek. Nemajú prečo útočiť. Mohlo by sa to stať, ale iba vtedy, keď sa dravec bráni alebo ho niečo vyprovokovalo k útoku

Môžu si byť diváci na predvádzacích akciách istí, že im od dravca, ktorý lieta aj tesne ponad ich hlavy, nič nehrozí?

Keď dravec letí divákom ponad hlavy, dôležité je, aby nevstávali. Pri lete kopíruje terén a keď sa ľudia nehýbu, niekedy sa im jemne dotkne vlasov. Keď sa človek zľakne a zrazu vstane, môže sa stať, že do neho narazí. Dravce používané na sokoliarske vystúpenia sú na ľudí zvyknuté a berú ich ako súčasť okolia.

Akú šancu na prežitie má korisť, keď si ju vyhliadne dravý vták?

Vo všeobecnosti zhruba jeden z desiatich útokov býva úspešný. V prírode lovia dravce väčšinou tak, že si vyhliadnu korisť a vyberajú si tú najslabšiu. Aj tak nie je každý útok úspešný. Dravec musí byť lepší ako korisť, aby ju dokázal uloviť.

Sú dravce na Slovensku spočítané?

Ide skôr o odhady než presný počet. Uvádza sa napríklad, že početnosť jastraba lesného je na Slovensku tisícpäťsto hniezdiacich párov.

Máte zrátané jedince, ktoré chovajú ľudia?

V našom klube máme v evidencii vyše dvesto dravcov, ktoré aktívne lietajú, čiže sa vyžívajú na sokoliarske vystúpenia alebo sa s nimi loví.

Ktorý dravec je na Slovensku najrozšírenejší?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa