Vladimír Vaňo

V prvej polovici júla spevnel dolár oproti deviatim z desiatich mien z kategórie rozvinutých trhov. Výnimkou bol jen, ktorý sa k doláru posilnil bezmála o štyri percentá. Splnilo sa tak skoršie varovanie TRENDU, že rozpor medzi správaním finančných trhov a ukazovateľmi vývoja reálnej ekonomiky naznačuje návrat turbulencií, ktoré môžu zvýhodniť defenzívnu stratégiu sprevádzanú posilnením jenu k doláru. Po prelomení hranice 95 JPY/USD sa kurz zastavil na najsilnejšej úrovni od polovice februára (91,74 JPY/USD). Od začiatku mája, keď sa jen priblížil neúspešne k bariére 100 JPY/USD, sa jeho posilnenie zvýšilo na takmer osem percent. Na pohľad paradoxné zisky meny exportne orientovanej ekonomiky v turbulentných časoch sú odrazom defenzívneho správania domácich sporiteľov, teda jedných z najväčších exportérov úspor na zahraničné trhy, ako aj splácania jenových pôžičiek populárnych pri financovaní investícií na trhoch s vyšším výnosom, ale aj vyšším rizikom.

Euro pokračovalo v prvej polovici júla v nerozhodnej oscilácii v užšom poldruhapercentnom pásme, ktorého stred sa oproti záveru júna posunul mierne v prospech dolára k hranici 139,50 centa/EUR. Signály z eurozóny, napríklad zhoršenie indexu investorskej dôvery, pripomenuli na prahu leta, že hospodárske oživenie na kontinente nebude také rýchle. Medziročný pokles nových priemyselných objednávok v Nemecku od novembra každý mesiac prevyšuje 25 %. Kým prvý pokles objednávok zaznamenala krajina už v marci 2008, prvý mínus priemyselnej produkcie vykázali štatistiky až za september. S podobným časovým posunom treba preto rátať aj pri opačnom smerovaní.

Kým otvorenej ekonomike starého kontinentu stále chýba možnosť oprieť sa o externý dopyt najväčších vývozných partnerov, Veľkej Británie a USA, rizikom pre zámorské zotavenie je povážlivá sila domáceho dopytu. Okrem najvyššej nezamestnanosti od roku 1983 netreba zabúdať ani na efekt bohatstva. Po negatívnom obrate na akciových parketoch preto len málo prekvapilo, keď index spotrebiteľskej dôvery University of Michigan zaznamenal v júli po piatich mesiacoch prvý pokles. Tempo oživenia spotreby na prahu nasledujúcej konjunktúry bude brzdiť aj zvýšenie sklonu amerických domácností k úsporám. Z takmer nuly pred viac než rokom ich miera úspor vyskočila až na 6,9 %, najvyššie od konca roku 1993.

Výnos do splatnosti 10-ročných amerických štátnych dlhopisov klesol pod 3,4 %. Od 10. júna, keď sa nakrátko priblížil až k 4,0 %, cena treasuries tejto splatnosti vzrástla za mesiac takmer o 6 %, kým nemecké štátne dlhopisy (takzvané bundy) zdraželi približne o štyri percentá. Nedôvera k tempu, akým na jar najmä akciové trhy predpokladali koniec recesie a nástup oživenia, priniesla na prahu leta na devízovom i dlhopisovom trhu zaujímavé príležitosti.

Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko, a.s.