Spojené štáty sa začali súdiť so sedemnástimi veľkými bankami za to, že zavádzali štátne agentúry Fannie Mae a Freddie Mac pri predaji cenných papierov nadviazaných na hypotéky. Zamlčať im mali kvalitu zabalených hypoték z čias, keď vrcholila hypotekárna bublina. Agentúry do portfólia získali dvesto miliárd dolárov papierov, ktoré sa neskôr ukázali ako veľmi rizikové. Teraz štát od bánk žiada miliardové dolárové náhrady.
Podľa New York Times (NYT) je medzi obvinenými bankami Bank of America, J.P. Morgan Chase, Goldman Sachs, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland či Credit Suisse. Banky už čelia rovnakým obvineniam vo viacerých sporoch so súkromnými investormi, no súd so štátom by ich mohol vyjsť podstatne drahšie. Vláda podľa NYT neuviedla, o akú sumu sa bude s bankami sporiť. No nebude to málo. V júli sa USA začali súdiť so švajčiarskou UBS v podobnej veci a z papierov za štyri a pol miliardy dolárov chcú vykryť straty deviatimi stovkami miliónov eur. Pri podobnom dvadsaťpercentnom nároku by napríklad Bank of America stála pred sporom za desať miliárd dolárov.
Krátko po tom, čo štát napadol banky na súde, viaceré finančné domy odpovedali jednoducho. Fannie a Freddie sú podľa nich sofistikovaní investori, ktorí musia vedieť, že cenné papiere nie sú bez rizika. I to, že straty neboli spôsobené podvodom či dezinterpretáciou, ale ťažkosťami na trhu nehnuteľností. Vládne agentúry podľa Bank of America potvrdili, že rozumejú riziku spojenému s investovaním do subprime cenných papierov. Investovali do nich vo veľkom, aj keď im regulátor povedal, že na to nemajú dostatočný rizikový manažment. „Napriek tomuto varovaniu vládou kontrolované hypotekárne obry chcú preniesť zodpovednosť za svoje straty na ostatných účastníkov trhu,“ argumentuje Bank of America.
Súdne konanie sa začalo krátko pred skončením trojročnej lehoty, ktorú mali agentúry na odvolanie. Ako poznamenáva denník, spor je najsilnejšou snahou federálnej vlády prenasledovať banky za hypotekárne omyly. Hoci splatili štátu veľkú časť z kritizovaného záchranného balíčka za 700 miliárd dolárov v roku 2008, hypotekárnym agentúram sa vykúpenie z pomoci zďaleka nedarí. Daňovníkov stáli už 153 miliárd dolárov a v najbližších dvoch rokoch by to malo byť až 363 miliárd dolárov. Snaha USA dostať do rozpočtu čo najviac peňazí vynaložených v kríze je podľa analytikov pochopiteľná, no je to chybný krok. „Súdny spor len pridáva k neistote, ktorá beztak prenasleduje sektor,“ povedal analytik Crédit Agricole Mike Mayo.