Prezident Európskej asociácie pre riadenie ľudí Lucas van Wees vystúpi v októbri na TREND konferencii HR manažment 2018, ktorú organizuje Združenie pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov Slovenska – HRcomm.
Zamestnávatelia na Slovensku kritizujú slabé vedomosti absolventov univerzít. Sú vraj odtrhnuté od reality a nereflektujú potreby ekonomiky. Mali by sa vysoké školy prispôsobiť potrebe miestnych podnikov?
Je to otázka, o ktorej sa diskutuje aj v iných krajinách. S výnimkou práva či medicíny existuje množstvo programov, v ktorých vysoké školy vzdelávajú študentov na akademickej úrovni, a nie pre konkrétne odborné pracoviská. Napriek tomu mnohí z týchto študentov uspejú v širokej škále profesií vďaka na škole získaným akademickým vedomostiam a zručnostiam a zamestnávatelia si ich cenia. Takí sociológovia sa napríklad môžu stať profesionálmi v oblasti ľudských zdrojov či konzultantmi.
Ako vaša sympatia k všeobecnému vzdelaniu zodpovedá tlaku na špecializáciu, ktorý vidíme v čoraz komplexnejšej ekonomike?
Na prvý pohľad sa to bude javiť rozporuplne, no akademici sa naučili učiť sa, spracúvať obrovské množstvo informácií a myslieť laterálne. To všetko sú hlboké a dôležité zručnosti, ktoré môže absolvent využiť, keď sa v kariére začnete špecializovať.
Nie je teda stratou času a zdrojov umožniť študentom stráviť roky na univerzitách a učiť sa tony informácií, ktoré aj tak nebudú používať?
Vo väčšine krajín je miera nezamestnanosti nižšia v prípade vysokokvalifikovaných pracovníkov než v prípade pracovníkov s nižšou kvalifikáciou. Takže o prípadnej strate času nehovorí dosť dôkazov.
Sústredili ste sa ako HR riaditeľ na Univerzite v Amsterdame na úzku spoluprácu s miestnymi firmami?
Okrem tejto mojej práce pôsobím tiež v predstavenstve asociácie, ktorá združuje zamestnávateľov v Holandsku. Podporujem vzťahy medzi firmami a našou univerzitou. Mnohí kolegovia majú vlastné kontakty a vzťahy s relevantnými subjektmi na univerzite i mimo nej.
Zmenila sa úloha univerzít s príchodom internetu a ľahko dostupnými poznatkami?
Určite. V súčasnosti získava prevahu takzvané zmiešané vzdelávanie a rozšírila sa ponuka MOOC kurzov (hromadné online kurzy – pozn. TREND).
Chcete povedať, že význam formálneho vysokoškolského vzdelania sa znížil?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?