Usporiadanie vzťahov k majetku do budúcnosti či pre prípad smrti nie je témou len pre bohatých, ale pre každého, kto vlastní nehnuteľnosť či finančný majetok, pričom sa mu dedičské právo na Slovensku zdá obmedzujúce. „Dedičské právo na Slovensku je skostnatené, napríklad v tom, že neumožňuje opomenúť nezodpovedné deti ako zákonných dedičov. Možné je síce vydedenie, ale to až pri splnení určitých podmienok,“ hovorí pre TREND advokát Jozef Semančín z advokátskej kancelárie Semančín & Partners.
Rodinné firmy
Rovnako dôležité je usporiadanie si majetkovoprávnych vzťahov pre rodinné firmy, ktoré stoja pred otázkou generačnej výmeny. Uľahčiť prechod majetku na deti či iné osoby by mal umožniť zákon o nadáciách a nadačných fondoch z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorý čaká na prerokovanie novým parlamentom. Ľudia na Slovensku tak nebudú musieť využívať tento inštitút v iných jurisdikciách, robili tak napríklad v Česku, Rakúsku či Lichtenštajnsku, a to aj z daňových dôvodov.
Nadačné fondy sa netýkajú len bohatých, pomáhajú nastaviť majetkové vzťahy v rodine
Alebo sa rozhodli vytvoriť na Slovensku holding a vložiť doň firmy či iné aktíva. Holding však nemá v zákone samostatné vymedzenie, ide o obchodnú spoločnosť. Funguje vo vlastnom daňovom režime.
V prípade prevodu firemného majetku dochádza na Slovensku dlhodobo k situácii, že rodičia, ktorí chcú firmu previesť na deti, môžu ju darovať alebo predať počas života, ale ak je firma zle spravovaná, majú veľmi obmedzené možnosti, ako ju dostať naspäť. V prípade predaja firiem založených či nadobudnutých po roku 2004 by z príjmu získaného predajom museli rodičia navyše zaplatiť daň.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?