S domácimi problémami si bude musieť krajina pravdepodobne poradiť sama, nemôže sa pritom spoliehať na pomoc únie. „To, čo teraz sledujeme v Grécku, je, samozrejme, problematické, ale v princípe ide o domáci problém, ktorý treba vyriešiť domácimi opatreniami,“ povedal pre BBC švédsky premiér Frederik Reinfeldt na klimatickom summite v Kodani. Zmierlivejšia bola nemecká kancelárka Angela Merkelová, podľa ktorej nesie EÚ za Grécko spoločnú zodpovednosť. Už menej ústretový bol jej koaličný partner – liberálna FDP. Člen parlamentného výboru pre financie Frank Schäffler vyhlásil, že FDP bude vetovať akýkoľvek návrh smerujúci k spoločnej emisii dlhopisov tak, aby si Grécko mohlo lacnejšie požičiavať. Po ostatnom znížení ratingov krajiny sú grécke dlhopisy drahé a rizikové prirážky vysoké. „Opakovane sa ozývajú hlasy volajúce po spoločnom eurovom dlhopise. Ak by k tomu malo dôjsť, bol by to prvý klinec do rakvy eura,“ cituje agentúra Bloomberg F. Schäfflera.
Reakcia na úsporné opatrenia avizované vládou nenechala na seba dlho čakať. V polovici decembra sa ľavicovým odborom podarilo do ulíc vytiahnuť niekoľko tisíc Grékov. Na štrajk vyzvala odborová organizácia učiteľov OLME. Komunistom blízka odborová organizácia PAME a ľavicovo orientovaná SYRIZA dokonca vyzývali na generálny štrajk. K nemu nakoniec nedošlo. K výzvam na štrajk sa totiž zatiaľ (v čase uzávierky TRENDU) nepripojili najväčšie odborové organizácie GSEE a ADEDY.
Grécke médiá v súvislosti s avizovanými štrajkami hovoria o varovnom signáli. Aj keď sú zatiaľ protestné akcie čo do rozsahu relatívne malé, v nasledujúcich mesiacoch by mohlo Grécko zažiť veľkú vlnu protestov a štrajkov s podstatne väčšou účasťou.
Kokteil namiešaný z troch prísad si mnohé podniky museli vypiť až do dna
Bankroty spoločností v USA dosiahli 14-ročné maximum. Firmy postihli úrokové sadzby aj inflácia