Kým pred desiatimi rokmi sa u nás počítali deti zo skúmavky na desiatky, v súčasnosti len zdravotné poisťovne ročne uhradia vyše dvetisíc výkonov umelého oplodnenia, z ktorých dôjde k počatiu a narodeniu stoviek detí. Jedno z najväčších centier asistovanej reprodukcie Iscare, ktoré patrí do portfólia českého ministra financií Andreja Babiša, vlani urobilo 15-tisíc konzultácií so sterilnými pármi. A ako hovorí lekárka Lenka Reismullerová, toto číslo neustále narastá. Čím to je?
Problémy žien aj mužov
V spoločnosti prevažuje názor, že za to môže mentálne nastavenie dnešných párov, ktoré dávajú prednosť kariére a zakladanie rodiny odkladajú na neskôr. Kus pravdy na tom určite bude, veď priemerný vek prvorodičiek sa v súčasnosti šplhá na 29 rokov. Až také čierno-biele to však nie je.
Podľa vedcov dôvodmi, pre ktoré sa nedarí počať dieťa prirodzene, môže byť aj zhoršujúce sa životné prostredie, vysoký obsah chémie v potravinách, zlý životný štýl a zlé stravovanie. „Je to súčasný trend a v budúcnosti to bude zrejme ešte horšie,“ predpovedá hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre asistovanú reprodukciu Martin Petrenko.
Za posledné dve až tri desaťročia rapídne stúpol podiel neplodných mužov a je ich zhruba toľko, čo neplodných žien
Z lekárskeho hľadiska medzi najčastejšie príčiny neplodnosti patrí nepriechodnosť alebo chýbanie vajcovodov, syndróm polycystických vaječníkov alebo poruchy menštruačného cyklu u žien. Dávno však už neplatí, že problém je len na ich strane. Za posledné dve až tri desaťročia rapídne stúpol podiel neplodných mužov a je ich zhruba toľko, čo neplodných žien. M. Petrenko sa začal intenzívne zaoberať problémami sterility pred tridsiatimi rokmi. Ako spomína, v tom čase bola norma u mužov sto miliónov spermií na mililiter, dnes sa za normu považuje 15 až 20 miliónov.
„Už pomerne veľká časť mladých mužov napriek ich záujmu stať sa darcami spermií nespĺňa stanovené podmienky, sami majú problém s plodnosťou. To je alarmujúce,“ hovorí vedúci Centra reprodukčnej medicíny UNB. Navyše, problém s plodnosťou môže mať aj viac mužov, ako lekári registrujú. Nie každému sa totiž robí spermiogram, takže diagnostikované poruchy plodnosti sú len vrcholom ľadovca.
Spermiogram neodhalí všetko
Prvým znakom, ktorý si žiada podrobnejšie testy u mužov, je nízky počet pohyblivých spermií. „Pri klasickom vyšetrení spermiogramu nemáme možnosť rozlíšiť, či sú nepohyblivé spermie živé alebo mŕtve, treba urobiť test na ich vitalitu. Vysoký výskyt neživých spermií je príčinou ťažkej formy mužskej neplodnosti,“ vysvetľuje genetička Iveta Černáková z laboratória ReproGen. Imunologický test zase môže napríklad odhaliť, že na pohľad zdravé spermie sú pokryté protilátkami, ktoré im bránia v oplodnení ženského vajíčka.
Problémy na strane mužov? Fajčenie, vek, tepelný stres, infekcie, antibiotiká, chemoterapia a rádioterapia, zlá strava.
Ďalšou vecou je, že ani pri normálnom spermiograme sa nedá s istotou povedať, že muž je plodný. Až dvadsať percent sterilných mužov má spermiogram v poriadku, napriek tomu sa páru nedarí počať. Preto sa robia podrobnejšie vyšetrenia, pri ktorých sa môže napríklad zistiť, že DNA mužových spermií je „polámaná“.
Celistvosť DNA spermií ovplyvňuje množstvo faktorov. Medzi nimi fajčenie, vek muža, tepelný stres, infekcie, antibiotiká, chemoterapia a rádioterapia, ale aj nutrične nevyvážená strava. „Spermia s poškodenou DNA je síce schopná pohybovať sa a oplodniť vajíčko, ale táto porucha sa prejaví zastavením vývoja embrya, spontánnym potratom alebo narodením dieťaťa s genetickou poruchou na molekulárnej úrovni,“ vysvetľuje genetička.
Riziká umelého oplodnenia
Lekári sa pomerne často stretávajú s tým, že u veľa párov má problém s plodnosťou muž aj žena súčasne. Podľa WHO sa neplodnosť považuje za chorobu. Jej liečbu asistovanou reprodukciou na Slovensku môže podstúpiť každý pár, ktorému sa ani po roku intenzívneho snaženia nepodarí otehotnieť. Respektíve sú známe určité ochorenia, ktoré plodnosť výrazne znižujú.
„Medzi takéto faktory patrí vek nad 37 rokov, patologické hodnoty spermiogramu, poruchy menštruačného cyklu alebo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?