Extra prenosné počítače sa tiež dostávajú do novej vývojovej etapy. Vďaka procesorom Intel Core M sú menšie a energeticky menej náročné. Chcú používatelia väčšiu mobilitu alebo dajú prednosť vyššiemu výkonu? Výber ultrabookov z oboch táborov je široký.

Dizajnový kúsok s kompromismi

Apple trochu zmiatol. Pred ostatnou tlačovkou sa čakalo, že okrem inteligentných hodiniek už nebude ohurovať. A že ukáže MacBook Air „len“ s novými procesormi a Retina displejom, keďže HD rozlíšenie sa stáva archaickým. Ale nie. Jablko pripravilo nový rad: MacBook sa zaradil medzi rodinu Air a Pro.

Je otázne, na akú cieľovku Apple mieri. MacBook je určite o dizajne. Podarilo sa vytvoriť naozaj drobné telo, do ktorého sa vošla klávesnica plnej veľkosti aj 12-palcový displej. Šasi má hrúbku od troch do trinástich milimetrov. Hoci to nie je najútlejší ultrabook na trhu, je o štvrtinu tenší než MacBook Air s menším displejom. Čo je ešte praktickejšie, konštruktérom sa podarilo ubrať na hmotnosti. Nejaký ten milimeter navyše pri prenášaní neprekáža. Nízka hmotnosť „zaváži“ viac. MacBook sa dostal na hodnotu 920 gramov, čo z neho robí jeden z najľahších laptopov vo svojej kategórii.

S podstatne menším nadšením prijali fanúšikovia jablka informáciu o výkone a výdrži nového stroja. Apple doň montuje procesor Intel Core M. Ide o veľmi čerstvý prírastok medzi mobilnými procesormi, ktorý Intel doslova od podlahy vyvinul pre čo najväčšiu mobilitu. So všetkými výhodami aj nevýhodami. Core M je síce energeticky o dve tretiny menej náročný než jeho súrodenci z rodiny Core „i“, no výdrž MacBooku je aj tak len pomerne štandardných deväť hodín. Čo je hodnota viac ako rok starého MacBooku Air 11. Apple pritom použil úplne nové terasovité batérie, ktoré lepšie zapĺňajú vnútrajšok laptopu.

Žiaľ, do pármilimetrového tela sa ani týchto nových batérií nevošlo veľa. Navyše, oproti Airu musia napájať displej s takmer štvornásobným počtom pixlov.

Najlepšie ultrabooky jari 2015

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

PRAMEŇ: technické špecifikácie výrobcov

Len jedno USB

Pre časť fanúšikov Applu bolo sklamaním aj samotný prechod na Intel Core M. Lebo je menej výkonný než Core „i“. V niektorých úkonoch je rozdiel menší, inde väčší. Pre smrteľníka, ktorý sa venuje bežnému surfovaniu alebo práci s kancelárskym balíkom, to nebude prekážkou. Kto však hľadá kompaktný nástroj vhodný aj na editáciu videa alebo hudby, ten zrejme bude uvažovať o MacBooku Air 13.

Air 13 je ťažší a hrubší než nový MacBook, má aj slabšie rozlíšenie displeja. Ale za rovnakú cenu (1 449 eur) poskytuje výkonnejší procesor Intel Core i5, o tri hodiny dlhšiu výdrž batérie a väčší počet konektorov. Popravde, všetky laptopy na trhu majú viac konektorov ako nový MacBook.

Je chvályhodné, že Apple konečne prerušil tradíciu používania vlastných štandardov ako Thunderbolt alebo MagSafe a začal propagovať nový univerzálny USB typu C. Ten dokáže fungovať nielen na prenos dát, ale aj na nabíjanie a pripojenie externých monitorov a projektorov. Lenže na celom MacBooku je jeden jediný takýto konektor, a tak bez adaptéra bude život s týmto laptopom komplikovanejší. Ešte neprišla doba, aby sa dalo vždy a všade spoľahnúť na bezdrôtové riešenia.

Čerešničkou je použitie webkamery s rozlíšením len 480p, čo je hodnota zariadení spred pekných pár rokov. Kvôli tenkosti nebudú videohovory až také jemné. MacBook si ale isto záujemcov nájde. Apple má pre profesionálov verziu Pro, pre často cestujúcich pracantov Air. MacBook bude najskôr pre tých, ktorým záleží na dizajne a jedinečnosti.

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

Tichý konkurent

MacBook v princípe nie je konkurentom windowsových ultrabookov. Viacero z nich predstavili výrobcovia týždne alebo aj mesiace predtým. A aj tak ponúkajú zaujímavý dizajn a vrchovatú výbavu.

Napríklad Lenovo s rodinou ultrabookov Yoga. Pred dvoma rokmi čínsky producent zariskoval, no oplatilo sa. Unikátna forma laptopu, ktorý sa vyklopením displeja o 360 stupňov zmení na prerastený tablet, zaujala už aj ostatných výrobcov.

Najnovšia Yoga 3 Pro tradíciu neporušila, hoci pár zmien sa nájde. Displej má stále úctyhodné rozlíšenie, no po novom už je k časti s klávesnicou pripojený kovovými kĺbmi, ktoré majú pripomínať elegantný remienok hodiniek. Zaujímavosťou sú značkové reproduktory JBL.

Aj Lenovo sa pri tretej generácii Yogy rozhodlo pre Intel Core M. Žiaľ, na výdrži batérie sa to veľmi neprejavilo. Sedem hodín je ale prijateľná hodnota. Okrem Yogy má Lenovo aj ďalšieho ultrabookového bojovníka, v extra nízkej váhovej kategórii. LaVie Z sa začne predávať od mája a ak ho dovtedy niekto nepredbehne, bude to najľahší 13-palcový ultrabook na svete. V tele s hmotnosťou len 780 gramov je displej s rozlíšením 2 560 x 1 440 bodov, procesor Intel Core i5 a batéria s výdržou okolo sedem hodín.

Keď Apple predstavil MacBook a chválil sa jeho hrúbkou a kovovým telom, okamžite sa na internete začalo oveľa viac hovoriť o ZenBooku UX305 z dielne taiwanského Asusu. Premiéru si v tichosti odbyl vo februári, šlo o jeden z prvých ultrabookov s procesorom Core M. To umožnilo ešte viac stlačiť telo, na 1,23 centimetra. Asus má síce o tristo gramov viac ak MacBook, lenže je na výber aj s displejom s rozlíšením až 3 200 x 1 800 bodov. S kovovou konštrukciou, pasívnym chladením a rovnakým procesorom sa dá považovať za najpriamejšieho konkurenta MacBooku. S full HD displejom ale láka takmer o polovicu nižšou cenou.

Rovnako ako Yoga, aj nový Spectre X360 od HP má konštrukciu, ktorá dovoľuje vyklopenie displeja o 360 stupňov. Dotykový displej sa tak premení na tučnejší tablet. HP ho vybavilo procesormi Core i5 a i7, ktoré z neho robia adepta na flexibilný pracovný nástroj na cestách. Tomu zodpovedá aj slušná výdrž 12 hodín. Aj keď s hmotnosťou dieru do sveta ultrabookov neurobí. Pri dotykových notebookoch však stále treba rátať s pár gramami navyše. Nevýhodou môže byť aj prémiovejšia cena. S full HD displejom, štyrmi gigami operačnej pamäte a 128-gigabajtovým SSD diskom vychádza na 1 200 eur.

Dell prekvapuje

Prekvapením ultrabookovej jari je Dell a jeho tretia generácia modelu XPS 13. Za nie veľa peňazí dáva pomerne dosť muziky. Telo z uhlíkových vlákien nie je najtenšie ani najľahšie medzi ultrabookmi, ale 15 milimetrov ani 1 200 gramov nie sú na zahodenie. Na prvý pohľad zaujme takzvaný Infinity displej. Trinásťpalcová obrazovka zaberá takmer celú plochu.

Vďaka len polcentimetrovému rámu má XPS 13 rovnakú veľkosť ako jeho 11-palcoví konkurenti. Dell dokázal do kompaktného tela natlačiť procesor Intel Core i3 a i5, do osem gigabajtov operačnej pamäte a, čo je najprekvapujúcejšie, s nedotykovým full HD displejom má výdrž až pätnásť hodín. Luxusnejší dotykový displej s 3 200 x 1 800 bodmi vydrží o tri hodiny menej, čo je však ešte stále výborný výsledok.

Zástupcu medzi najlepšími ultrabookmi posledného obdobia má aj Acer: najnovšiu generáciu modelového radu Aspire S7. Známy je trochu extravagantným dizajnom. Trinásť milimetrov hrubé telo s hmotnosťou 1 300 gramov je biele, čo je samo osebe nevšedné. Ešte väčšou raritou je tvrdené sklo Gorilla Glass, ktoré chráni vrchnú aj spodnú časť kovovo-plastového ultrabooku. Acer ho vybavil dotykovým displejom s rozlíšením 2 560 x 1 600 bodov a procesormi Broadwell až po Intel Core i7.

Toshiba zasa mieri na záujemcov o ultrabook, ktorí nechcú módny doplnok, ale ozajstný pracovný nástroj. Horčíkové telo Portégé Z30t má len 1 200 gramov a hoci nie je tenký ako žiletka, aspoň sa doň okrem USB či HDMI konektorov vošla aj čítačka pamäťových kariet a najmä ethernetový a VGA konektor. Čo je pri ultrabookoch nevídané. O plný výkon sa starajú procesory Intel Core i5 a i7, ktorým sekunduje osem gigabajtov operačnej pamäte a štvrťterabajtový disk. Ako sa na pracovný notebook patrí, full HD displej má matný povrch a pod touchpadom je čítačka odtlačkov prstov.

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

Unikát z inej sorty

Zhodou okolností, len dva dni po uvedení MacBooku sa premiéry dočkal aj jeden jeho nevšedný konkurent. Vlastne je to nevšedný konkurent aj pre ostatné windowsové ultrabooky. Internetový gigant Google propaguje vlastný operačný systém postavený na cloudových službách Chrome OS nielen skrz partnerov ako Acer alebo Hewlett-Packard. Pred dvoma rokmi uviedol vlastný Chromebook Pixel.

Celokovové hranaté telo ako aj displej s pomerom strán 3 : 2 a rozlíšením 2 560 x 1 700 bodov bol unikát. Na to, že fungoval s exotickým systémom, ktorý si ešte nenašiel až toľko fanúšikov a jeho výhodou má byť práve finančná dostupnosť, mal pomerne vysokú cenu (1 300 dolárov). Nový Chromebook Pixel 2 dobré nechal a zlé napravil.

Hranaté hliníkové telo ostalo, hoci má o pár milimetrov a gramov menej. Rovnako aj nevšedný displej. Druhá generácia už ponúka nové procesory Intel Core i5 a i7 Broadwell a osem, respektíve šestnásť gigabajtov operačnej pamäte. Na nenáročný cloudový systém Chrome OS je to až nezdravo prehnaný výkon. Ale kto by sa sťažoval na príliš veľa výkonu...

Prekvapením je, že napriek tomu sa podarilo výdrž batérie posunúť na úchvatných 12 až 14 hodín. Navyše, cena klesla na 999 dolárov. Malý bonus na záver: Chromebook Pixel 2 má okrem dvojice USB 3.0 konektorov aj dva USB typu C.

ČO SI MÔŽE HOVORIŤ ULTRABOOK

Ak ma laptop 12- až 13-palcový displej, ešte to neznamená, že ide o ultrabook. Hoci niekedy to letáky predajcov tvrdia. Pojem ultrabook pomerne presne definujú smernice firmy Intel. Rokmi sa minimálne požiadavky posúvali. Tie najnovšie hovoria, že ak chce výrobca označiť laptop za ultrabook, musí byť osadený nízkonapäťovými (ULV) procesormi od Intelu. Najnovšie ide o rodinu Broadwell, Intel Core i3, i5 a i7 a Intel Core M. Ultrabook tiež nesmie byť hrubší ako 18 milimetrov, hmotnosť nie je predpísaná. Podmienkou je aj použitie SSD pevných diskov, minimálna výdrž batérie je päť hodín. Nové modely často spĺňajú požiadavky na označenie ultrabook s takou rezervou, že ich marketingové oddelenia už isto uvažujú nad pomenovaním ako ultrabook plus alebo hypermegabook

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

Apple MacBook (2015)

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

Lenovo LaVie Z

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

Asus ZenBook UX305

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

HP Spectre X360

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

Dell XPS 13 (2015)

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

Acer Aspire S7

Ultrabooková jar prichádza. Nie je len o MacBooku

Toshiba Portégé Z30t