Intel túto značku udeľuje len laptopom, ktoré spĺňajú presne určené parametre, pokiaľ ide o procesor (Haswell), uhlopriečku displeja (najviac 14 palcov) a hrúbku (do 23 milimetrov). Okrem toho, zo spánku sa musia prebrať do troch sekúnd a vydržať v prevádzke deväť hodín na jedno nabitie batérie.

Výber správneho ultrabooku sa začína určením priorít. Chce používateľ radšej kovovú konštrukciu alebo rýchlejší disk? Oželie pár gramov navyše alebo mu nebude chýbať vysoké rozlíšenie displeja? Rozdiely medzi ultrabookmi strednej vyššej triedy so štartovacou cenou do 1 200 eur, ako sú Lenovo Yoga 2 Pro (jeho test nájdete na strane 72) či Sony Vaio Pro, nie sú až také priepastné. Rovnako aj Asus Zenbook UX32 a HP Spectre 13 a už kultový MacBook Air majú všetko, čo ideálny laptop potrebuje. Zamerať sa teda stačí na niekoľko aspektov toho-ktorého zariadenia.

Ultrabooková jar

Asus Zenbook UX32

Hliníkové telá

Utrabooky sú počítače, konštruované na cesty a časté prenášanie. Čo najnižšia hmotnosť, prípadne hrúbka sa cení. Väčšina výrobcov sa však rozhoduje skôr pre kov. Tri z piatich spomínaných modelov sú z hliníka. Materiálu, ktorý zvyšuje odolnosť a zlepšuje odvod tepla z komponentov. Hoci zasa mierne pridáva na hmotnosti.

Ultrabooková jar

HP Spectre 13

Sony Vaio je z karbónu – a teda je aj jednoznačne najľahší. Má až o pol kilogramu menej než HP Spectre. Yoga 2 Pro ostala pri tvrdenom plaste. Zvonka pogumovaný, pričom časť s klávesnicou na dotyk pripomína kožu. S hrúbkou si netreba lámať hlavu, pri takmer každom ultrabooku sa pohybuje od 15 do 18 milimetrov. Ultrabooky strednej vyššej triedy sa dajú označiť za prémiové zariadenia, čomu zodpovedá aj ich konštrukcia. Spoločným menovateľom sú pevné kĺby a pevne zabudovaná, nevymeniteľná batéria. Výnimkou je Yoga 2 Pro so špeciálnou konštrukciou umožňujúcou otočiť displej o 360 stupňov.

Ultrabooková jar

Lenovo Yoga 2 Pro

Z trendu k štandardu

Pokiaľ ide o displej, full HD a vyššie rozlíšenie bolo len nedávno rozmarom. Teraz je to najnižšia trhom akceptovateľná hodnota. Pri 13,3-palcovej uhlopriečke je aj full HD (Vaio Pro, Asus Zenbook) dostatočne jemné. Rozlíšenie MacBooku Air je jedným z jeho mála deficitov. Očakávalo sa, že najnovšia generácia už prejde na Retina displeje. Naopak, Yoga 2 Pro vedie s možno až prehnane jemným obrazom.

Ultrabooková jar

Sony Vaio Pro

Štandardom sa stáva tiež dotykové ovládanie. Čo je viac-menej reakcia na nástup operačného systému Windows 8 a jeho dlaždicové prostredie. Aj preto MacBook Air ako jediný zatiaľ na dotyky neprešiel. Kto o dotyky nemá záujem, vo väčšine prípadov si môže nakonfigurovať aj model ultrabooku bez dotykového ovládania.

Lepšia výdrž batérie

Intel sa pri poslednej generácii svojich procesorov zameral najmä na notebooky. A teda aj ultrabooky. Štvrtá generácia jeho procesorov Core (Haswell) pomohla predĺžiť výdrž batérie na jedno nabitie aj o polovicu. Rekordmanom je MacBook Air, podľa Applu vydrží pracovať až dvanásť hodín. Aj u windowsových ultrabookov sa výdrž posunula na úroveň, keď možno prežiť celý pracovný deň bez dobíjania. S novými procesormi prišiel taktiež nový grafický čip, na Haswelloch sa dá pomerne dobre zahrať. Znova, MacBook Air je na tom ešte lepšie, je vybavený výkonnejšou edíciou tohto čipu než windowsová konkurencia.

Ultrabooky strednej vyššej triedy

Ultrabooková jar

PRAMEŇ: technická dokumentácia výrobcov

Disk typu SSD je pri ultrabookoch priam nutnosť. Nielenže je bezpečnejší pri prenášaní, ale ako základný komponent sa stará o rýchlosť chodu systému. MacBook Air a Vaio Pro majú novú generáciu SSD diskov, pripojenú cez PCI rozhranie, čo zvyšuje rýchlosť čítania a zápisu. Nevýhodou je, že sa nedajú meniť ako bežné SSD disky a pre veľkosť kapacity sa treba dobre rozhodnúť.

Ďalší na ceste

Samsung Ativ Book 9 Plus patrí k najzaujímavejším ultrabookom posledného obdobia. Zatiaľ sa na Slovensku nepredáva. A je dosť možné, že sa nevojde do cenovej hranice 1 200 eur. Má celohliníkové šasi, hrúbku 13,7 milimetra a hmotnosť 1 388 gramov. Špecialitou je dotykový displej s rozlíšením 3 200 x 1 800 bodov.

Príliš prémiový

Acer Aspire S7 sa z výberu strednej vyššej triedy diskvalifikoval cenou vysoko nad 1 200 eur. Hoci parametrami môže zaujať. Či už hrúbkou pod trinásť milimetrov, „skleneným“ dizajnom v bielej farbe alebo displejom s rozlíšením 2 560 x 1 440 bodov. Ako jeden z mála ho vie sklopiť do 180 stupňov.