Vtedy tvrdil, že sa chce „naplno sústrediť na dobro národa“. Ani jedno sa nestalo skutočnosťou. Kľúčové reformy ležia ladom a jeho biznis beží naďalej – a darí sa mu. Osobný majetok ukrajinského prezidenta minulý rok vzrástol na 858 miliónov dolárov a podľa združenia Organized Crime and Corruption Reporting Project bol jediným podnikateľom (oligarchom), ktorý si prilepšil.

P. Porošenko, známy aj ako „čokoládový kráľ“, stojí za spoločnosťou Roshen Confectionery Corporation, ktorá predáva cukrovinky aj na Slovensku. Túto firmu, ktorej hodnota sa odhaduje na tri miliardy dolárov, sa snažil predať, ale transakciu nikdy nedotiahol do konca. Nikdy totiž „nebol vhodný čas“, pretože firme kvôli anexii Krymu padali tržby. Vlani dosiahli pol miliardy dolárov, čo bol medziročne prepad o polovicu.

Bohaté podnikateľské aktivity

V apríli z dokumentov Mossack Fonseca vyplynulo, že snaha o predaj bola len divadlom. Svoje podnikanie totiž previedol na Britské Panenské ostrovy cez offshorovú spoločnosť Prime Assets Capital. Príjem z nej neohlásil v daňovom priznaní.

Ukrajinský prezident sa postaral o svoj biznis v čase, keď sa ukrajinská ekonomika prepadla o dvanásť percent a na Donbase umierali tisícky vojakov. Navyše to bolo v období, keď Ukrajina vyhlásila boj proti daňovým únikom, ktoré krajinu pripravia ročne o jedenásť miliárd dolárov. Prezident vtedy reagoval, že riadenie firmy odovzdal právnikom, aby dokázal, že na riadení firiem sa už nepodieľa a plateniu daní sa nevyhýba.

Advokátska kancelária Avellum, spomínaná ako zástupca majiteľa firmy, reagovala, že Roshen platí dane na Ukrajine a obvinenia z daňového úniku sú nezmyselné. Úrad generálneho prokurátora následne uviedol, že podľa dostupných dokumentov nespáchal P. Porošenko nič nezákonné.

P. Porošenko je spájaný aj s firmou Chartomena Ltd. na Cypre, založenou v roku 2012. Okrem toho jeho meno dávajú do súvislosti s firmami Linquist Services a Intraco Management. Vlastníkom Intraca je jeden z top- manažérov Roshen Sergej Zaitsev. Obe tieto firmy boli založené na Britských Panenských ostrovoch v roku 2005. Intraco je obchodne spájaná s Porošenkovým biznisom v letectve – konkrétne s firmou Business Airline, ktorá ponúka bonitným klientom súkromné lety.

„Systém nie je očistený. Toky peňazí sú jednoducho prerozdelené medzi ľudí z prezidentského klanu.“ Sergej Leščenko, poslanec Najvyššej rady Ukrajiny

Prezident drží cez Prime Assets Capital 60-percentný podiel v International Invest ment Bank (IIB). Zvyšné percentá vlastnia jeho priatelia, medzi nimi aj tajomník Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Ukrajiny Oleg Gladkovsky, ktorý je jeho dlhoročný obchodný partner, alebo podpredseda prezidentovej strany Blok Petra Porošenka Igor Kononenko. Ten sa stal sivou eminenciou na ministerstve hospodárstva so súhlasom prezidenta. Vo februári stál za rezignáciou reformného ministra hospodárstva Aivarasa Abromavičiusa.

Banke IBB sa v minulom roku mimoriadne darilo. Podarilo sa jej zvýšiť aktíva o 85 percent, hoci finančný sektor prechádzal vlani ťažkým obdobím. IIB je 31. najväčšou bankou zo 120 finančných inštitúcií na Ukrajine a zisk jej pomohol navýšiť kapitál o 18 percent. Banka sa stala úverovým kanálom a útočiskom podnikateľských aktivít prezidenta. Jej akcionárom je aj Konstantin Vorušilin, ktorého nazývajú prezidentovým osobným bankárom. Pod kuratelou P. Porošenka sa stal generálnym riaditeľom ukrajinského Fondu ochrany vkladov.

Rast banky IIB zabezpečili firmy, ktoré majú k prezidentovi blízko. Najväčší podiel na vkladoch majú jeho spriaznené firmy ako Roshen, firmy v daňových rajoch Linquist Services a cyperská Chartomena a ďalšie priemyselné podniky, ktoré boli kedysi súčasťou holdingu Ukrprominvest. Ten zakladal s obchodnými partnermi a v súčasnosti je štvrtým najväčším potravinárskym konzorciom v krajine.

Ukrajinský prezident si buduje klan

Zdroj: Gettyimages.com

Keď vládne korupcia

Ukrajina pri Majdane bojovala proti tomu, aby v krajine nevládli politici, ktorí slúžia oligarchom. Nedomysleli, že P. Porošenko je jedným z nich. Nič na tom nezmenili ani jeho silné vyhlásenia počas Majdanu. Vtedy sľuboval cez vlastnú televíznu stanicu Ukrajincom modré z neba a revolúciu podporoval. V apríli denník The New York Times napísal, že P. Porošenko je len plodom starého systému, ktorý nedokáže proti korupcii účinne bojovať. Proti komentáru sa ostro ohradil.

S Porošenkovým vedením je spokojných len 17 percent Ukrajincov. Kritizujú ho aj politici jeho strany. Jedným z nich je poslanec Najvyššej rady Sergej Leščenko, ktorý pred rokom 2014 pôsobil na Ukrajine ako investigatívny novinár v denníku Ukrajinská Pravda. „Namiesto boja proti oligarchom ich vláda núti robiť ústupky a deliť sa. Systém tak nie je očistený. Toky peňazí sú jednoducho prerozdelené medzi ľudí z prezidentského klanu,“ napísal v komentári pre denník Kyiv Post.

Okrem biznisu si podľa S. Leščenka prezident dosadil svojich ľudí do tajných služieb, na kľúčové ministerstvá a do súdnictva, ktoré poskytuje jeho ľuďom ochranné krídla. Na post generálneho prokurátora Ukrajiny bol napríklad dosadený Jurij Lucenko, niekdajší minister vnútra a vtedajší šéf frakcie Blok Petra Porošenka. Keď ho vymenovali, nespĺňal na túto funkciu ani základné požiadavky. Nemá totiž 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa