Znie to absurdne, ale len na prvý pohľad. Úloha uhlia v energetickom mixe sa stabilne znižovala od roku 2013 vďaka rastúcemu podielu obnoviteľných zdrojov a klesajúcim cenám plynu. Všetci očakávali, že tento trend bude trvalý. Lenže dnes uhoľné elektrárne zachraňujú Európu a ďalšie regióny pred black-outom, produkujú kvantá emisií a zarábajú tak, ako už dlho nezarábali.
Inštitút IOP publikoval štúdiu, ktorá tvrdí, že päť percent elektrární na svete je zodpovedných za 73 percent všetkých emisií produkovaných pri výrobe elektrickej energie. Skúmala pritom 29-tisíc elektrární v 221 krajinách, štúdia sa uskutočnila v roku 2018. Nie je prekvapením, že hovorila o uhoľných elektrárňach.
Slovensko urobilo veľký pokrok
Na čele rebríčka najväčších znečisťovateľov je poľská elektráreň Bełchatów, ktorá pokrýva 20 percent spotreby elektrickej energie nášho severného suseda. A vyprodukuje viac emisií než Nový Zéland.
Svet si je vedomý tohto problému, Európa chce stáť na čele zeleného trendu. V roku 2016 Belgicko prestalo vyrábať elektrickú energiu z uhlia. Stalo sa prvou krajinou v Európe, ktorej sa to podarilo. Nasledovalo Rakúsko a Švédsko. Portugalsko v týchto dňoch odstavilo uhoľnú elektráreň Pego a stalo sa štvrtou krajinou v EÚ, ktorá uhlie nebude potrebovať.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?