Nassim Taleb mal pre poslucháčov investičnej konferencie Shifts23 konanej v Prahe pod záštitou J&T Banky a E15 dobrú a zlú správu. Zlá správa bola, že finančný trh je ako veľké divadlo s malými dverami – keď sa niečo udeje, je omnoho lepšie byť pri dverách ako pri javisku.
Veľké zmeny v súčasnosti prebiehajú extrémne rýchlo a ich následky sú ešte väčšie. Kým epidémii moru trvalo v stredoveku prebehnúť Európou 330 rokov, epidémii covidu sa to podarilo v priebehu týždňov. Hlboké prepojenie sveta má však aj pozitívnu stránku. Keď ekonomiky bojovali s ropnou krízou na začiatku 70. rokov, trvalo im roky sa situácii prispôsobiť. V súčasnosti závislosť Európy od ruského plynu vyriešil trh v priebehu mesiacov.
Ruský plyn nebol problém. Problémom sa stal šok, ktorý jeho utesnenie z ruskej strany sprevádzal. Európa si zvykla na lacný ruský plyn a nemala žiadne racionálne motívy, aby jeho využitie znížila. Ukázalo sa však, že svet nie je racionálny a racionálne predpoklady môžu v iracionálnom svete bolieť. Tak, ako momentálne bolí európsky priemysel a vládne rozpočty. Politické elity sa však poučili a svoju chybu nechcú zopakovať. Všetci sa teraz boja, že pri prechode na zelenú ekonomiku sa len jedna závislosť nahradí závislosťou druhou. Ruská tou čínskou.
A tak debaty o strategickej autonómnosti a deriskovaní prerastajú do politických krokov smerujúcich k budovaniu dostatočnej domácej kapacity a ochrane pred nekalou zahraničnou konkurenciou. Má to však háčik. Domáca produkcia mnohých tovarov bude omnoho drahšia ako ich dovoz. Inými slovami, všetci budú o čosi chudobnejší. A nielen Európania, ale aj Číňania, ktorí sú závislí od exportu svojich tovarov do sveta. Zvyšovanie bezpečnosti má svoje náklady s pomerne vysokou cenovkou, a to pre všetkých.
Po dekádach spoliehania sa na tých druhých prichádzajú roky znižovania závislosti. Všetci sú na jednej lodi – ekonomika sa dlhodobo a vytrvalo spomaľuje v USA, EÚ aj Číne. Po rokoch rastu aj Čína naskočila na vlnu západného trendu. Pri existujúcej silnej závislosti celého sveta od spoločného obchodu a finančného trhu to znamená, že rozhodnutia bude treba robiť nielen s ohľadom na svoje vlastné záujmy, ale aj záujmy a možnosti tých druhých. Rusko iracionálnymi rozhodnutiami prehralo. Krajina stratila budúcnosť. Celý svet to vníma a z jeho chýb sa ideálne poučí.
Ak má byť sekulárne ekonomické spomalenie sociálne udržateľné, musia na chyby minulosti pamätať Brusel aj Peking.