Lekárski odborári sa pokúsili poukázať na nespravodlivé financovanie nemocníc zo strany zdravotných poisťovní. Tlačová konferencia, na ktorej prezentovali vlastné zistenia, sa však stretla s ostrou kritikou všetkých strán, ktoré Lekárske odborové združenie (LOZ) na tlačovej konferencii spomenulo. A to pre neúplnosť informácií a nepochopenie zložitého mechanizmu financovania ústavných zdravotníckych zariadení.
Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský informoval o závažných informáciách, ktoré podľa jeho názoru jasne poukazujú na problém financovania štátnych a súkromných nemocníc. Odborári vychádzali z dát Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a ministerstva zdravotníctva o platbách zdravotných poisťovní nemocniciam.
Odborári interpretovali analýzu, ktorej východiskom bola takzvaná úhrada za jednotku casemix, ktorá však nezohľadňuje náročnosť liečby pacientov, ako to tvrdilo LOZ, ale reálne odzrkadľuje iba počty hospitalizácií. „Z dát, ktoré LOZ zverejnilo, vyplýva, že nemocnice prvého a druhého typu, teda hlavne súkromné nemocnice, ktoré vlastnia finančné skupiny, majú významne väčšie príjmy od zdravotných poisťovní ako štátne nemocnice tretieho a štvrtého typu, ktoré sa pritom starajú o tých najnáročnejších a najdrahších pacientov,“ tvrdí P. Visolajský s tým, že z dát, ktoré prezentoval, vyplýva zjavné podozrenie na účelové uprednostňovanie menších súkromných nemocníc vo výške platieb od Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).
Analýza odborárskych predákov
Podľa lekárskych odborárov platí štátna zdravotná poisťovňa najlepšie nemocnicu v Šahách, tri nemocnice v sieti Agel, a to v Zlatých Moravciach, Handlovej a Skalici, a nemocnicu v Gelnici. Na šiestom mieste najlepšie platených nemocníc sa podľa LOZ nachádza Železničná nemocnica v Košiciach, ktorú kúpila Penta tento rok v novembri. „Zo všetkých najnáročnejších nemocníc na Slovensku nie je v prvej desiatke najlepšie platených ani jedna univerzitná či fakultná nemocnica okrem Národného ústavu detských chorôb,“ povedal P. Visolajský.
Medzi nemocnicami najlepšie platenými zdravotnou poisťovňou Dôvera sa v rebríčku odborárov objavil Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny, Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, nemocnica v Handlovej zo siete Agel či trebišovská nemocnica.
Zdravotná poisťovňa Union platí podľa odborárov najlepšie nemocnicu v Čadci, nemocnice zo siete Agel v Skalici a Zlatých Moravciach, Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny a nemocnicu vo Svidníku.
P. Visolajský interpretoval aj priemernú hodnotu úhrady pre fakultné, koncové univerzitné nemocnice aj pre menšie nemocnice. Tvrdí, že Všeobecná zdravotná poisťovňa je mimoriadne štedrá k nemocniciam Agelu a združeným v sieti Penta Hospitals. Priemernú platbu VšZP pre nemocnice Penta Hospitals odborári vypočítali na úrovni 2 352 eur, pre nemocnice Agel 2 827 eur a pre štátne nemocnice iba 2 196 eur. Prekvapujúcim zistením odborárov bolo, že zdravotná poisťovňa Dôvera nezvýhodňuje nemocnice v sieti Penta Hospitals napriek tomu, že patria do portfólia investičnej skupiny Penta.
Vytrhnuté z reality
Po tlačovej konferencii lekárskych odborárov sa strhla ostrá kritika smerom k prezentovaným dátam. Napríklad úrad pre dohľad poznamenal, že LOZ neprišlo s ničím novým. Zároveň dodal, že to, že niektoré súkromné nemocnice sú platené štedro, neznamená, že štátne nemocnice sú platené málo, ako to prezentuje P. Visolajský.
„Priemerné úhrady je potrebné počítať ako vážený a nie jednoduchý priemer, aby zohľadňovali rozdielnu veľkosť nemocníc v danej skupine. Takáto chyba v analýze môže viesť k významným rozdielom vo výstupoch, napríklad všeobecné nemocnice kategórie 4 majú obyčajný priemer prezentovaný LOZ-om 2 490 eur, vážený priemer je však 2 660 eur,“ reagoval úrad.
Union zasa uplatňuje vyššie základné sadzby DRG pre štátne univerzitné a fakultné nemocnice ako pre menšie nemocnice. Podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za rok 2023 je dokonca príjem na jedného poistenca Unionu až o polovicu nižší ako príjem VšZP a o sedemnásť percent nižší ako príjem Dôvery.
Proti prezentovaným dátam sa ohradila aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Tá tvrdí, že informácie, ktoré odborári prezentovali, sú vytrhnuté z kontextu bez odborného pohľadu a vzájomných súvislostí. Odborári totiž nebrali do úvahy ani úhradový mechanizmus nemocníc, rozsah zazmluvnenia či počet zamestnancov. „Takisto bez zohľadnenia iných finančných transferov, ktoré má ako zdroj príjmu väčšina univerzitných a štátnych nemocníc, a tie nie sú metodikou výpočtu zahrnuté do efektívnej základnej sadzby, ktorou sú porovnávané ako ‚lepšia platba‘,“ podotkla Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie VšZP.
Vysoké náklady, nie nízke platby
Sieť Penta Hospitals v reakcii na analýzu P. Visolajského dodala, že odborári sa stratili v terminológii vykazovacieho a úhradového systému, na základe ktorého sú vypočítané platby zdravotných poisťovní pre nemocnice. Odborárom sa podľa Penta Hospitals nepodarilo vypočítať priemernú platbu za hospitalizovaného pacienta a reálne sa táto pohybuje o 4,8 percenta menej než pre štátne nemocnice.
Dáta ministerstva zdravotníctva ukazujú, že až 80 percent všetkých hospitalizácií sa vykonáva na medicínskej úrovni (medicínskych programoch prvej a druhej úrovne) regionálnych nemocníc. „Iba 0,17 percenta všetkých hospitalizácií sa vykonáva v piatej úrovni najvyššieho programu a iba tri percentá vo štvrtej úrovni programu,“ uviedol hovorca siete Tomáš Kráľ.
Nesúhlasia ani nemocnice
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) zasa podotkla, že údaje, ktoré odborári prezentovali, sú staré a nezohľadňujú nové podmienky úhrad, ktoré sa menili v súčasnom roku. A značne v prospech štátnych nemocníc. „Len v rámci úhradovej vyhlášky bolo štátnym nemocniciam pridaných 191 miliónov eur na úkor menších nemocníc, čím sa výrazne zvýhodnilo financovanie veľkých štátnych zariadení. Napriek tomu sa celkový dlh štátnych nemocníc vyšplhal približne na 357 miliónov eur,“ podotkla asociácia.
Prezident asociácie Marián Petko dodal, že kým štátne nemocnice čerpajú peniaze z úhrad od zdravotných poisťovní, kapitálové investície, príspevky od zriaďovateľov a financie na oddlženie, 82 nemocníc v rámci ANS má iba jeden príjem, a to od zdravotných poisťovní. „Na porovnanie, kým 82 nemocníc združených v ANS získalo od zdravotných poisťovní 820 miliónov eur, z čoho museli pokryť všetky svoje výdavky, 24 nemocníc v Asociácii štátnych nemocníc dostalo od zdravotných poisťovní 1,4 miliardy eur. Navyše k tomu treba prirátať stovky miliónov na oddlženie, dlhy voči Sociálnej poisťovni, kapitálové investície a ďalšie príjmy, čo spolu predstavuje takmer dve miliardy eur. Z týchto údajov jednoznačne vyplýva, že štátne nemocnice sú lepšie financované ako menšie regionálne nemocnice. Ak pán Visolajský bojuje za to, aby sa financie presunuli od menších nemocníc k veľkým štátnym zariadeniam, bojuje za to, aby zdravotnícki pracovníci v regionálnych nemocniciach prišli o svoje platy,“ dodal prezident ANS.