Ako štátny tajomník stál Vladimír Tvaroška pri dvoch najväčších konsolidáciách verejných financií, aké Slovensko za dvadsať rokov zažilo. Bol nominantom SDKÚ-DS, no do straníckej politiky nevstúpil a tvrdí, že ani nevstúpi.
Odchádzate z ministerstva v čase kolabujúcej finančnej správy. Aké budú reálne škody?
Určite to bude stáť nejaké peniaze, aj z výpadku príjmov, aj z ďalších nákladov na IT. Ale som presvedčený, že nejde o makroekonomické výpadky. Jasné, je to nepríjemné a nikdy sa to nemalo stať. No ak by niekomu napadlo využiť situáciu na obídenie daňových povinností, musí rátať s tým, že obdobie na možné spätné kontroly je až päť rokov.
Čiže náklady budú v desiatkach miliónov eur?
To už by som považoval za makroekonomický rozmer, určite to nebude v desiatkach miliónov eur.
Máme pocit, že odchádzajúca vláda bola odvarom tých reformných za začiatku storočia. Aj vy?
V porovnaní s vládou z rokov 2002 až 2006 bola táto slabšia a menej odhodlaná, keďže sa opierala o šesť subjektov, pričom každý mal právo veta. Raz niečo zablokovala OKS, potom matovičovci či niekto iný. V takej komplikovanej formácii sa to štyri roky ani nedalo vydržať. Fajn bolo, že ťah na znižovanie deficitu bol výrazný a tomu zodpovedajú aj výsledky. Spomenúť treba aj ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, čo je veľká zmena. Jej dosah si uvedomíme o niekoľko rokov, keď sa naozaj prejaví v praxi.
Nepoňali ste tie zmeny príliš rutinne, technokraticky? Nebolo cítiť žiadnu atmosféru.
V rokoch 2002 až 2006 bolo odhodlanie určite jasnejšie. Bolo tu veľa prelomových zmien. Keby sa teraz podarila odvodová či penzijná reforma, ktorá bola v zásade už hotová a chýbali jej len dve čítania v parlamente, a keby sa podarili niektoré privatizácie ako Cargo, letisko, teplárne, tak aj dojem mohol byť iný. Chcelo to ešte aspoň pol či trištvrte roka. No všetko sa to skončilo pred schválením.
Často to vyzeralo povýšenecky, ako by sa politici ani nesnažili verejnosť pre niečo nadchnúť.
Problém je, že keď sa politici hádajú medzi sebou, ťažko sa niečo predáva. Tých sporov medzi šiestimi stranami bolo veľa a boli trápne. A pokračuje to aj teraz. Vidíme, ako sa opozícia háda medzi sebou. Vytvára to veľmi zlý dojem. V takej situácii sa ťažko vysvetľuje, že ste spravili veľa dobrého. Preto to aj zaniklo. To, že sme znížili deficit o štyri percentá HDP, si skoro nikto nevšimol. My sme to nevedeli predať a mám pocit, že verejnosť ako keby na to úplne kašľala. To vyčítam nám, nie verejnosti.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?