Takzvaný TTIP však môže vyspelým ekonomikám významne pomôcť odbúraním bariér pre obchod a investície, napríklad vo forme zbytočnej byrokracie spojenej s podnikaním v zahraničí. A to aj malým a stredným podnikom (SMEs), ktoré rôzne regulácie zaťažujú relatívne viac ako veľké firmy. TREND sa rozprával s Christinou Sevillou, americkou vyjednávačkou pre SMEs pracujúcou pod prezidentským úradom Baracka Obamu.
Po nedávnom úniku tajných dokumentov z rokovaní o TTIP sa niektorí európski politici vyjadrili, že nezhody medzi Spojenými štátmi a EÚ sú natoľko veľké, že bránia uzavretiu dohody. Ako to ovplyvnilo samotné rokovania?
V rokovaniach pokračujeme na plný plyn. Prezident Barack Obama v apríli navštívil nemecký Hannover, kde povedal, že čas na TTIP je práve teraz – v roku 2016. Pracujeme preto na dokončení ambicióznej a širokej dohody ešte v tomto roku.
Čiže tie rozdiely v postojoch, ktoré úniky ukázali, nepovažujete za neprekonateľné?
Samotným rokovaniam predchádzala práca na identifikovaní oblastí spoločného záujmu pre otvorenie obchodu v rámci TTIP. Čiže áno, pri politickej vôli sa tieto rozdiely dajú prekonať a môžeme dosiahnuť vysoko štandardnú dohodu. USA a Európa spolu už v minulosti zvládli ťažké veci. Po druhej svetovej vojne sme spolu napríklad vytvárali pravidlá medzinárodného obchodu v rámci celosvetovej zmluvy GATT.
Vo svojej akademickej kariére ste sa venovali aj spomínanej zmluve GATT a Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Prečo ostatné roky sledujeme skôr bilaterálne a regionálne rokovania namiesto uvoľňovania obchodu po celom svete?
Spojené štáty sa naďalej angažujú aj vo WTO, kde je viac ako stopäťdesiat krajín. Nedávno bola prijatá takzvaná dohoda o mnohostrannom pomáhaní zahraničnému obchodu [TFA], ktorá je dnes v štádiu národnej implementácie. USA a EÚ sa určite budú zapájať do liberalizácie obchodu v rámci Svetovej obchodnej organizácie aj naďalej. Ale máme tu aj regionálne dohody, ktoré môžu urobiť ešte viac, ísť ešte hlbšie.
Môže byť riešením sporov to, že finálna dohoda nebude regulovať niektoré oblasti, kde sú najväčšie rozdiely v názoroch?
TTIP obe strany Atlantiku vnímajú ako širokú zmluvu, takže takou by aj mala byť.
Niektorí komentátori hovoria, že pre slobodný obchod nepotrebujeme zdĺhavé rokovania medzi krajinami a dohody na stovkách strán, že krajiny sa môžu vonkajšiemu svetu otvoriť aj samy. Prečo to tak nefunguje?
Lebo tu vidíme priestor na rast, najmä pre malé a stredné podniky. Tie sú motorom inovácií, hospodárskeho napredovania a tvorby pracovných miest na oboch stranách Atlantiku. Americké SMEs, ktoré sa priamo alebo nepriamo podieľajú na vývozoch do zahraničia, tvoria zhruba štyri milióny pracovných miest, v Európe asi šesť miliónov. No dnes tieto firmy čelia bariéram, ktoré môžu byť pre ne príliš veľké na to, aby si biznis hľadali aj za Atlantikom. Dokazuje to podiel menších firiem, ktoré so zahraničím obchodujú – ten je stále veľmi nízky. Bariéry pre ne môžu mať napríklad formu ciel. Tie sú síce vo všeobecnosti považované za nízke, ale aj štvorpercentné clo môže tvoriť kľúčový faktor pri rozhodovaní sa o predaji či nepredaji v zahraničí. Niektoré mikro SMEs, napríklad vo výrobe šperkov, čelia až
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?