Jeho vyjadrenie niektorým – a najmä poľskej reprezentácii – pripadalo ako prehnané a nevhodné. Lenže prehnané a nevhodné by skôr bolo, keby si Únia a jej lídri pre vlastné uspokojenie klamali do vlastného vrecka a prehliadali očividné fakty.
Steve Bannon, strategický poradca amerického prezidenta a člen jeho bezpečnostnej rady, vyslal ľudí svojej webovej centrály, aby to, čo vykonali pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, urobili aj pred voľbami v Holandsku, vo Francúzsku, v Nemecku a Taliansku. Jeho Breitbart ako webová mocnosť bude podporovať všetkých kandidátov, ktorí majú k Únii rovnako nepriateľský vzťah ako on sám. Keby ním podporovaní politici mali úspech, Európska únia by implodovala – zrútila sa dovnútra ako voľakedy Sovietsky zväz.
Zdroj: Danglár
<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>
Práve to je deklarovaným cieľom ďalšieho človeka z vnútorného okruhu amerického prezidenta. Ted Malloch, ktorý Donaldovi Trumpovi veľmi pomohol počas volebnej kampane, sa silno domáha, aby sa stal novým americkým veľvyslancom v Bruseli. Dôvod, prečo mu na tom tak veľmi záleží, vonkoncom neskrýva. Keďže pomohol zvrhnúť Sovietsky zväz (Soviet Union), tak by si to vraj rád zopakoval aj pri ďalšej únii (European Union). A dodal, že si veľmi želá, aby euro ako spoločná mena zaniklo do niekoľkých mesiacov.
Hlavné politické zoskupenia Európskeho parlamentu sa po oboznámení s názormi pána Mallocha zhodli v tom, že demonštruje „nepriateľstvo nielen voči Európskej únii, ale aj voči jej spoločným hodnotám a princípom“ . Príznačné je, že potenciálny veľvyslanec ako prezidentov dôverník informuje svet aj o jeho názoroch – vraj jediná nadnárodná inštitúcia, ktorú americký prezident uznáva, je Boh. Tvrdenie, že D. Trump je prvým americkým prezidentom, ktorý je proti európskej integrácii a vidí zničenie Európskej únie ako americký záujem, nie je preto žiadnym démonizovaním najvyššieho predstaviteľa USA, ale iba konštatovaním faktu. Treba ho vziať na vedomie a zariadiť sa podľa neho – na čo vyzval nielen D. Tusk, ale aj ďalší politici, ktorým záleží na tom, aby Európska únia nepodľahla vlastnej implózii.
Zato predstavitelia viacerých členských štátov – aj Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska – sú vo veľkom pokušení. Pociťujú silnú sympatiu k obsahu politiky a štýlu amerického prezidenta, lebo v mnohom predstavuje to, s čím sami prišli ešte pred Trumpom. Ak svojmu pokušeniu podľahnú, cenu za to zaplatia ich krajiny. D. Tusk to napísal presne: „Dezintegrácia EÚ nepovedie k opätovnému nastoleniu akejsi novej mystickej úplnej suverenity jej členských štátov, ale k ich skutočnej a vecnej závislosti od veľkých supermocností.“