Pre obavy z ohrozenia národnej bezpečnosti ho stopol americký prezident Donald Trump. Nejde o prvý prípad, keď šéf Bieleho domu využil tento dôvod na zmarenie súkromného biznisu.

Mocný výbor

Spojením Broadcomu a Qualcommu by vznikol tretí najväčší výrobca čipov na svete po americkom gigante Intel a kórejskom Samsungu. Keďže Broadcom má sídlo v Singapure, trans- akcia sa dostala na stôl amerického výboru pre zahraničné investície (CFIUS), ktorý preveruje prevzatia amerických spoločností zahraničnými firmami z hľadiska národnej bezpečnosti. Jeho odporúčanie viedlo D. Trumpa k zastaveniu miliardovej akvizície.

Qualcomm je najväčším hráčom na trhu mobilných čipov a poprednou americkou firmou v oblasti vývoja bezdrôtovej technológie 5G. Podľa agentúry Reuters sa CFIUS obáva, že Broadcom by mohol časť Qualcommu predať čínskym firmám, čo by podkopalo pozíciu Spojených štátov na technologickom trhu. Varuje tiež pred scenárom, podľa ktorého by Broadcom skresal investície Qualcommu do výskumu a vývoja. Nepriamo by tak podporil čínske firmy ako napríklad Huawei, ktoré by sa dostali na pozíciu lídrov v oblasti vývoja bezdrôtovej komunikácie.

Výhrady k transakcii má navyše aj americká armáda. Obáva sa, že Huawei by vďaka nej získal dominantné postavenie v mobilných technológiách a americké bezpečnostné zložky by boli časom odkázané na nákup vybavenia od nej.

Ako Qualcomm a Apple pozametali s konkurenciou

Americký výrobca čipov Qualcomm dostal začiatkom roka pokutu od Európskej komisie (EK) vo výške 977 miliónov eur. Šlo o štvrtú najvyššiu finančnú sankciu, akú Brusel kedy udelil jednotlivej firme. Qualcomm sa podľa EK previnil tým, že platil svojmu kľúčovému zákazníkovi, výrobcovi smartfónov Apple za to, že nebude nakupovať čipy od konkurencie. Dohodu obe strany uzavreli v roku 2011, po dvoch rokoch ju predĺžili do roku 2016. Jej predmetom boli dodávky LTE čipových súprav pre základné pásmo, ktoré umožňujú mobilným telefónom a tabletom pripojiť sa k mobilným sieťam a slúžia na prenos hlasu a dát.

K dodávkam pre Apple nemali pre dohodu s Qualcommom prístup iní hráči. Napríklad Intel sa dostal k prvým zákazkám pre výrobcu iPhonu až v roku 2016. Qualcomm vedie viacero súdnych sporov aj priamo s Applom. Výrobca čipov sa snaží dosiahnuť zákaz výroby a predaja iPhonov v Číne, pretože Apple mu vraj nehradí niektoré licenčné poplatky.

Márna zmena sídla

Rozhodnutie prezidenta, ktorým zakazuje Broadcomu prevzatie konkurenta, nie je také prekvapujúce ako 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa