„Na Slovensku už teraz pozorujeme oteplenie o dva stupne Celzia voči dlhodobému priemeru, teda dvojnásobok celosvetového priemeru,“ hovorí Milan Lapin, klimatológ z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.
Planéta je tak podľa odhadov za dlhodobú minulosť najteplejšia za posledných stotisíc rokov, topia sa jej ľadovce, stúpaju hladiny morí a vyšší objem energie a vodnej pary v atmosfére tiež spôsobuje častejšie katastrofy ako povodne, suchá a hurikány.
Americký šok
Preto bolo nedávne rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od Parížskej klimatickej dohody obmedzujúcej vypúšťanie skleníkových plynov, ktoré Zem ďalej otepľujú, pre celý svet šokom. Aj keď skutočný výstup USA z dohody podľa práva potrvá aspoň tri roky, ide o zásadné naštrbenie celosvetovej zhody o boji proti klimatickým zmenám.
Prečo sa D. Trump pre tento krok rozhodol? Ekonóm Jeffrey Sachs spomína vplyv republikánskych poslancov podporovaných ropnou a plynovou loby. Ale aj „paranoidný a zlomyseľný“ svetonázor nového amerického prezidenta a jeho poradcov, založený na „alternatívnych faktoch“. Známy je výrok kandidáta Trumpa o tom, že globálne otepľovanie vymysleli Číňania, aby oslabili americký priemysel.
Pritom realita dohody je úplne iná. Parížsku dohodu podpísalo predvlani 193 členov OSN preto, aby odpútali svetovú ekonomiku od jej závislosti od uhlíkových emisií. Tým by mal svet podľa časopisu Nature zmierniť globálne otepľovanie do konca storočia na +2 až 3 stupne Celzia. Na pôvodný cieľ 1,5 až dva stupne dohoda nestačí, a preto je dôležité pripravovať tiež rôzne adaptačné opatrenia na horúcu planétu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?