Bývalá prvá dáma a šéfka americkej diplomacie v prvej Obamovej vláde však zďaleka nevyvoláva toľko polemík a kontroverzií ako D. Trump.

Rozhorčuje i priťahuje

Je neprehliadnuteľný a neprepočuteľný. Skvelý zabávač a šoumen. Sebavedomý realitný magnát a miliardár, ktorý nepotrebuje sponzorov. Forbesov rebríček amerických miliardárov z marca vyčísľuje Trumpovo imanie na 4,5 miliardy dolárov. Je to dosť, no 112 miliardárov v USA je ešte majetnejších a vo svetovom poradí ho predstihuje 323 boháčov. Podniká aj v zábavnom priemysle a je sám už dlhé roky televíznou celebritou.

Američanom pripomína, že sponzoroval aj H. Clintonovú. „Poviem vám jedno. Náš systém je pokazený. Dávam (sponzorské dary) mnohým ľuďom. (...) Keď niekto zavolá, dám. A viete čo? Keď o dva-tri roky niečo potrebujem, zavolám ja im. A sú tam pre mňa,“ povedal v televíznej debate vlani v auguste cynicky na margo postavenia oligarchov ako mecenášov vo vysokej politike.

Seba však prezentuje ako jedného z mála takých, ktorí postavili záujmy krajiny nad svoje vlastné. „Budem úprimný. Chcem zachrániť krajinu. Naša krajina sa rúti do pekla. Máme problém. Chcem urobiť Ameriku opäť veľkou. Na to musíte mať odvahu, silu a schopnosti, aké mám ja,“ povedal ešte v júli v rozhovore pre CNN.

Američania nie sú navyknutí na výrazy ako „rútiť sa do pekla“ z úst republikánskych adeptov na najvyšší politický úrad. Excentrický miliardár je však iný. Zábavný, provokujúci a búrajúci bariéry politickej korektnosti. Iní uchádzači o prezidentský úrad by si nedovolili jeho grimasy a pózy z obáv o zosmiešnenie sa. D. Trump si však vybral klauniádu za svoj branding a vysoko boduje.

Republikánske stranícke špičky sa pohoršujú, no voličov preberá z apatie. Prieskum verejnej mienky, ktorý z poverenia CNN uskutočnila agentúra ORC International na sklonku minulého mesiaca, priniesol šokujúce čísla. Až 49 percent respondentov by uprednostnilo za republikánskeho kandidáta na prezidentský post D. Trumpa. Trikrát viac ako Marca Rubia alebo Teda Cruza.

Donald Trump republikánske stranícke špičky pohoršuje, no voličov preberá z apatie

Zápolenie pokračuje

Postoje radových Američanov sa však automaticky nepretavujú do rozhodnutí straníckych delegátov na primárkach v tom-ktorom štáte. Významným ukazovateľom ich vôle boli v prvom marcovom týždni primárky, teda výber straníckych kandidátov vo viacerých štátoch naraz – v „superutorok“ 1. marca a v sobotu 5. marca. D. Trump a H. Clintonová v nich dominovali, avšak nie s prevahou, ktorou by rozdrvili hlavných protivníkov a odradili ich od ďalšieho boja. Vyslali do sveta signál o vývojovom trende a postavení favoritov.

Šesťdesiatosemročnú H. Clintonovú pozná celý svet odvtedy, čo v januári 2001 vstúpila do Bieleho domu ako manželka prezidenta Billa Cintona. Očakávajú od nej

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa