Prvý prejav nastupujúceho amerického prezidenta svet vždy očakáva s veľkým záujmom. Na inauguračný prejav staronového prezidenta Donalda Trumpa však čakal nielen so záujmom, ale aj s veľkým znepokojením. A to nielen protivníci USA, ale aj ich súčasní spojenci. Podľa prvých komentárov to nakoniec nebolo také hrozné.
Koniec imigrácie
„Zlatý vek Ameriky sa začína práve teraz,“ bombasticky odpálil D. Trump svoj prejav. A pokračoval v superlatívoch – začneme revolúciu zdravého rozum, od tohto dňa bude naša krajina prekvitať a bude rešpektovaná, všetci nám budú závidieť a nikto nás už nebude zneužívať. Veľkú časť prejavu venoval riešeniu toho, čo považoval za domáce problémy Spojených štátov. Tá najdôležitejšia úloha je podľa naho zastavenie nelegálnej migrácie do USA. „Všetky nelegálne vstupy do krajiny budú okamžite zastavené. Milióny zločincov sa vrátia tam, odkiaľ prišli. Drogové kartely budú teraz považované za teroristické organizácie,“ vyhlásil nastupujúci prezident.
Nezostalo len pri slovách, hneď po prejave D. Trump podpísal svoje prvé prezidentské dekréty. Dal vy-pnúť aplikáciu CBP One, ktorá migrantom umožňovala legálny vstup do krajiny, a armádu poslal na južnú hranicu, aby ju okamžite uzavrela. Ak D. Trump dokáže so svojím tvrdým prístupom uspieť či už pri zatváraní hraníc, ale predovšetkým so sľubovanou deportáciou niekoľkých miliónov ilegálnych imigrantov, americký prístup sa môže stať príkladom hodným nasledovania. Najmä pre tie štáty Európskej únie, ktoré požadujú výrazne tvrdší prístup k nelegálnemu prisťahovalectvu do EÚ.
V nelegálnej migrácii, ktorá bola, mimochodom, za Joea Bidena v prepočte na počet obyvateľov mnohonásobne väčšia, než zažila Európa v najhorších rokoch migračnej krízy, môžu byť USA pre EÚ „len“ nepríjemným zrkadlom. Oveľa horšie je to so Zelenou dohodou a s globálnym voľným obchodom. Z oboch týchto vecí si Európska únia urobila výkladnú skriňu a z voľného obchodu dokonca základ svojho dlhodobého rozvoja a prosperity. D. Trump chce oboje odstrániť. Jedinou útechou je to, že EÚ už počas prvého Trumpovho prezidentského obdobia v rokoch 2017 až 2021 prežila odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody aj hrozbu ciel na európsky export do USA. Okrem D. Trumpa však v uplynulých rokoch dostala ďalšie rany v podobe covidu a ruskej vojny proti Ukrajine, čo spustilo široké západné sankcie na obchod s Moskvou.
Tentoraz chce D. Trump poriadne dupnúť na plyn, najmä čo sa týka Green Dealu. Oznámil, že vyhlasuje stav energetickej núdze, aby mohol rýchlo schváliť kroky na rozšírenie ťažby ropy a plynu. „Amerika bude opäť národom výrobcov. Máme niečo, čo žiadna iná producentská krajina nikdy mať nebude – najväčšie množstvo ropy a plynu spomedzi všetkých krajín sveta. Využime to. Budeme vŕtať, bejby, vŕtať,“ vyhlásil D. Trump. A dodal, že sa opäť naplno rozbehne výroba áut so spaľovacím motorom. „Zrušíme predpisy o elektromobiloch, čím zachránime náš automobilový priemysel,“ potvrdil.
Vyvážený obchod
Pre Európu, najmä pre veľkých exportérov, ako je Nemecko, vyznievala pasáž o obchodných opatreniach ešte hrozivejšie. „Namiesto zdaňovania našich občanov a obohacovania iných krajín budeme vyberať clá a dane z cudzích krajín, aby sme obohatili našich občanov,“ vyhlásil D. Trump. Nebude to však také ľahké. Obchod medzi USA a EÚ sa pohybuje na úrovni 900 miliárd eur ročne. Do USA smeruje približne šestnásť percent vývozu z Únie, zatiaľ čo opačným smerom ide osemnásť percent amerického vývozu. Európska komisia už proti potenciálnym americkým sankciám pripravuje protiopatrenia a všetci dúfajú, že obchodná vojna môže byť v konečnom dôsledku len „prestrelkou“ podobnou tej z čias Trumpovho prvého prezidentovania.
Ďalšia dôležitá zmena sa odohrá na poli technologických firiem a najmä sociálnych sietí. Duo majiteľov Facebooku a X Marka Zuckerberga a Elona Muska bolo v Trumpovej blízkosti jasne vidieť aj počas inaugurácie. Rovnako ako „zrušenie zrušenia“ TikToku. Na tomto poli sa v USA zrejme udomácňuje „zákon džungle“. Dlhodobú snahu Európskej komisie a EÚ ako celku dať komunikácii na sociálnych sieťach civilizovaný model, ktorý ich prevádzkovateľov zaväzuje aspoň minimálne regulovať obsah, podkope to, čo D. Trump označil ako ukončenie cenzúry a obnovu slobody slova.
Zároveň sľúbil obnovenie poriadku v mestách a ukončenie politiky sociálneho inžinierstva v oblastiach rasy a pohlavia. „Vytvoríme spoločnosť, ktorá je založená výlučne na hodnotách a je takpovediac farboslepá. Sú len dve pohlavia – muži a ženy,“ vyhlásil nový prezident. A pridal prísľub nižších daní a vyšších platov, ako inak.
A čo Ukrajina?
Medzi pasáže, ktoré si história z jeho prejavu zrejme zapamätá, patrí vyslanie amerických astronautov na Mars a prísľub, že USA si vezmú späť Panamský prieplav. Toto dôležité dopravné spojenie daroval Paname v 70. rokoch nedávno zosnulý americký prezident Jimmy Carter. V celom inauguračnom prejave nepadlo ani slovo o Grónsku, o ktorého akvizícii sa D. Trump v posledných dňoch viackrát zmienil. Ani slovo nepadlo o Ukrajine, hoci Kyjev aj nie-ktorí európski politici sa spoliehajú, že D. Trump využije svoju silnú pozíciu na to, aby Vladimira Putina prinútil ukončiť agresiu a bojujúce strany donútil rokovať o mieri. Je možné, že to ešte nejaký čas potrvá, napokon, prímerie a prvú výmenu rukojemníkov a zajatcov medzi Izraelom a Palestínčanmi vyrokoval tím poradcov nastupujúceho D. Trumpa, aj keď začalo platiť od nedele.
Hoci z krajín EÚ bolo počuť tvrdé kritické vyjadrenia ku krokom a k plánom novej americkej administratívy, ktoré sú v mnohom protikladom dlhoročných pozícií prevládajúcich v EÚ, v Európe stále vládne akési opatrné ticho. „Našou úlohou nie je kritizovať a už vôbec nie pokúšať sa ovplyvňovať dianie v Spojených štátoch. Ale hľadajme riešenia, nájdime spoločné záujmy a rozprávajme sa tak často, ako je to len možné,“ radí jeden z vysokých európskych diplomatov.
Autor je spolupracovník TRENDU a európsky editor webu deník.cz