Rýchlo sa šíriaci delta variant nového koronavírusu bude mať pravdepodobne iba obmedzený vplyv na ekonomiku eurozóny. Tá zatiaľ stále smeruje k výraznému rastu v tomto aj budúcom roku. Uviedol to hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane (na titulnej snímke).

Po nástupe infekčnejšieho variantu nového koronavírusu vo svete sa viacerí analytici začali obávať nepriaznivých dôsledkov pre zotavovanie ekonomiky. P. Lane však taký pesimizmus neprechováva. Ako povedal, vďaka napredujúcej vakcinačnej kampani a opatreniam v zdravotnej oblasti je Európa výnimkou, zatiaľ čo iné krajiny zápasia s väčším vplyvom delta variantu na zdravotný systém.

„Skutočnosť, že delta variant si nevyžiadal rozsiahlejšie protipandemické opatrenia a tie, ktoré sa prijali na lokálnej úrovni, boli dostatočne efektívne, naznačuje, že čo sa týka celkovej ekonomiky (eurozóny), vplyv je zatiaľ do veľkej miery limitovaný,“ povedal šéfekonóm ECB.

Podľa neho pokrok v očkovaní spolu s lepšími než pôvodne očakávanými výsledkami za druhý kvartál znamená, že rast ekonomiky sa udržiava zhruba na úrovni júnových ekonomických prognóz ECB. V nich odhadovala, že ekonomika eurozóny tento rok vzrastie o 4,6 percenta a v budúcom roku na 4,7 percenta.

„Povedal by som, že sme sa príliš nevzdialili od celoročných odhadov prezentovaných v júni,“ dodal Lane. Zároveň však upozornil na problémy, ktoré môžu zasiahnuť do rastu ekonomiky po pozitívnom druhom kvartáli. Ide najmä o komplikácie v dodávkach, ktoré budú zrejme trvať dlhšie, než sa pôvodne očakávalo.

ECB
Neprehliadnite

Hlavný ekonóm ECB: Mutácia delta bude mať na ekonomiku eurozóny zrejme iba obmedzený vplyv

Materiálová kríza dvíha výrobné ceny

Globálna ekonomika aktuálne bojuje s nedostatkom viacerých surovín a materiálov. V prvom rade ide o nedostatok čipov, ktorý spôsobuje odstávky výroby hlavne v automobilovom a elektrotechnickom priemysle.

Aj výrobné ceny na Slovensku pre materiálovú krízu výrazne rastú, v júli sa zvýšili o 5,5 percenta. V aktuálnej analýze to pripomína Jana Glasová z 365.bank.

„Predpokladáme, že chýbajúce čipy budú trápiť automobilky ešte celý tento rok a zrejme aj začiatkom budúceho roka. Ďalším veľkým problémom pre priemysel je nedostatok plastového granulátu, ktorý sa využíva vo väčšine odvetví vrátane automobiliek. Trh hlási aj problémy s nedostatkom plechov, kovov, dreva, skla aj stavebných materiálov,“ doplnila analytička.

Materiálovú krízu podľa nej spôsobilo hlavne zabrzdenie výroby počas krízy a jej pomalšie rozbiehanie po pandémii. Mnohí svetoví producenti čelili počas krízy problémom s výrobou pre karanténne opatrenia a nedostatok zamestnancov. Slabá ponuka a rastúci dopyt teraz tlačia na rast cien týchto produktov a materiálov.

Angela Merkelová, Peter Altmaier v parlamente
Neprehliadnite

Nemecké firmy brzdia ceny a nedostatok materiálov, Mikloš bol chvíľu opäť v kurze

Podľa indexu cien sa vo výrobnej sfére ceny priemyselných výrobcov pre domáci trh v júli medziročne zvýšili o 5,5 percenta, pričom v júni to bolo o 3,6 percenta, ukazujú dáta Štatistického úradu SR. Ešte začiatkom roka pritom medziročne klesali.

Rastúce ceny výrobcov tlačia nahor konečné ceny pre spotrebiteľov, čo spôsobuje citeľné zvyšovanie spotrebiteľskej inflácie.

Mladí, nezamestnaní, na prácu nevhodní

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa