Na členoch topmanažmentu Dellu teraz je, aby vysvetlili ciele akvizície a očakávaný vplyv na existujúce aktivity firmy. Do Bratislavy, kde Dell prevádzkuje servisné centrum s 1 700 pracovníkmi, prišiel najvyšší finančný šéf Tom Sweet. TREND sa s ním zhováral po stretnutí so slovenskými zamestnancami.

Dell bol lídrom IT sveta v ére osobných počítačov. V nastupujúcej digitálnej ekonomike kormidlo prevzali firmy ako Google, Facebook alebo Amazon. Kde Dell medzi nimi vidí svoju úlohu?

Myslíme si, že Dell hrá dôležitú úlohu v transformácii na digitálnu ekonomiku. V IT priemysle sa mení spôsob, akým sa využívajú a konzumujú informačné technológie. Google a Amazon sú modelové príklady. Na ich pozadí je IT infraštruktúra, jej budovanie a podpora, čo sú segmenty, v ktorých má Dell, obzvlášť v kombinácii s EMC, líderskú pozíciu.

Kúpa EMC posilní pozície Dellu v hardvéri. Používatelia a IT priemysel sa však čoraz viac posúvajú k službám a cloudu. Neujde Dellu opäť vlak?

To si nemyslím. Predávame síce hardvér, ale máme aj softvérové kompetencie. EMC vlastní firmu VMware, ktorá je lídrom vo virtualizácii, vyvíjame riešenia pre IT bezpečnosť a hyperkonvergenciu [všetky IT požiadavky integruje jeden dodávateľ]. Iste, spôsob prístupu bežných spotrebiteľov k IT smeruje ku cloudu. Ale podniky vo väčšine sektorov smerujú k hybridnej situácii. Nebudú mať všetko ani vo verejnom cloude, ani vo vlastných priestoroch. Požiadavky podnikov na IT zdroje sa líšia v závislosti od povahy aplikácie alebo pracovnej záťaže. No a Dell je vedúci poskytovateľ podpory hybridného cloudového prostredia.

Prečo potom Dell prednedávnom predal divízie softvéru a služieb?

Po prvé, pozerali sme sa na to, čo budú naše core kompetencie po ukončení integrácie EMC a kde máme duplikácie. Napríklad v službách bude mať Dell aj po integrácii obrovský 12-miliardový biznis, od základných služieb [ako napríklad záručný servis] po tie sofistikovanejšie v oblasti cloudu alebo bezpečnosti. Predávali sme hlavne tradičné služby v oblasti outsourcingu biznis procesov alebo infraštruktúry. S novými majiteľmi máme komerčné dohody, aby sme s nimi mohli naďalej počítať. Vyčistením portfólia sme si však uvoľnili ruky pre spoluprácu s inými systémovými integrátormi. Myslíme si, že je pre nás lepšie s nimi spolupracovať, než priamo súperiť.

HP, Dell a Lenovo dnes kontrolujú 45 percent PC trhu. V nasledujúcich troch-štyroch rokoch to stúpne na 70 percent, lebo slabší výrobcovia z trhu vypadnú.

Ďalší dôvod predaja bolo získať peniaze na kúpu EMC. A tých ešte Dell podľa niektorých analytikov stále nemá dosť. Ktoré ďalšie biznisy sú ešte na predaj?

Pri viacerých aktívach Dellu a EMC posudzujeme, či má pre nás väčší zmysel ich vlastniť alebo predať a pokračovať ďalej na báze komerčnej spolupráce.

Čo je jadro, ktorého sa Dell nikdy za žiadny okolností nezbaví?

Máme silný pécečkový biznis, ktorý určite nechceme predať, lebo ho máme radi. Máme tiež silný biznis s riešeniami pre podniky, ako sú servery a storage, bezpečnosť a virtualizácia. Všetko sú to solídne stavebné bloky pre budúcnosť.

Tom Sweet (56)

Trh osobných počítačov sa raz otočí, predpovedá finančný šéf Dellu

Zdroj: Maňo Štrauch

Ako finančný riaditeľ je členom najužšieho vedenia spoločnosti Dell. Zodpovedá za všetky finančné aspekty korporácie, ako aj za jej stratégiu a rozvojové plány. Pre Dell pracuje od roku 1997. Predtým pôsobil v menšej americkej ítečkovej firme Telos a v konzultačno-audítorskej spoločnosti Price Waterhouse (dnes PwC). T. Sweet je absolventom Western Michigan University a má titul CPA (Chief Public Accountant).

Trh s PC dlhodobo klesá, používatelia ich nahrádzajú tabletmi a smartfónmi.

Trh s PC je cyklický. Sú roky, keď ide dole, a roky, keď ide hore. Je však stále veľký, a preto je pre nás zaujímavý, hoci v posledných rokoch je komplikovaný. Po celom svete je v prevádzke 1,8 miliardy osobných počítačov, z nich šesťsto miliónov je starších než štyri roky. Spomenuli ste tablety a smartfóny. Lenže väčšina obsahu vzniká na pécečkách. Je pravda, že v tabletoch nie sme veľkí, pravdepodobne sme na tento trh prišli neskoro. Ale už nejaký čas dochádza k zlučovaniu formfactorov, ktorej výsledkom sú tablety s pripojiteľnou klávesnicou alebo zariadenia dva v jednom. To sú zaujímavé príležitosti. Ešte raz, PC biznis máme radi. A naša stratégia je rásť v ňom.

Lenže dodávky PC v uplynulých rokoch iba klesali. Kedy sa to otočí?

Keby som to vedel dobre predpovedať, bol by som zrejme v inom biznise... Minulý kalendárny rok bol pre pécečká veľmi ťažký, trh klesol o 12 až 12,5 percenta, tento rok má ísť nadol o ďalších sedem a pol percenta. Ale vieme sa stotožniť s prognózami, že trh sa časom, do troch-štyroch rokov, stabilizuje.

Čo to znamená?

Nemyslím si, že trh porastie vysoko nad desať percent. Skôr 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa