Kto drží portfólio kvalitných dividendových spoločností alebo kúpil fond zameraný na tento sektor, je tento rok v pluse. Takých však nie je veľa. Akciové spoločnosti počas druhého kvartálu opäť zvýšili objem vyplácaných dividend. Dôvodom je relatívne dobrá ziskovosť a dostatok hotovosti. A snaha potešiť investorov.
Lovec medvedích trhov: Sme v polovici prepadu, začína sa druhá fáza
Nie každej firme sa to takto podarí, ale ak má dobrý manažment, môže si to dovoliť. Investori takéto správanie ocenia, v čase čoraz väčšej neistoty je stabilný prísun hotovosti z investícií nad zlato.
Preto sa časť z nich obracia práve na tento sektor, ktorý sa ukázal ako záchranné lano. Kvalitné, stabilné firmy s dlhodobou tradíciou, ktoré majú vysoký výplatný pomer, sú správnou odpoveďou na aktuálny rozkývaný finančný trh.
Jediný ziskový investičný faktor
Najlepšie fondy zamerané na dividendové spoločnosti sú od začiatku tohto roka na nule, hoci akciové indexy klesajú o desať a viac percent, dlhopisy o sedem percent. Ako bonus k ochrane kapitálu pridávajú tri až päť percent ročného dividendového výnosu. To je viac, než vynášajú dlhopisy.
Absolútna hodnota vyplácaných dividend stúpa už jedenásty rok a tento rok bude rast ešte rýchlejší ako obyčajne. Tak, ako sa firmy snažia prenášať časť nákladov na zákazníkov, časť ziskov prenášajú na investorov. Preto je dobré stáť na správnej strane. Až doteraz bola ziskovosť spoločností dobrá a firmy chcú, aby to ich vlastníci pocítili.
Podniky chcú poslať investorom správu, že sú v dobrej kondícii. Ak dokážu udržať dividendy napriek výzvam, ktorým čelia, je to signál, že sú si isté vo výhľade.
Celkový objem vyplatených dividend v rámci spoločností v indexe S&P500 stúpne tento rok o desať percent oproti minuloročnej hodnote na 551,2 miliardy dolárov. Pôjde o prvý dvojciferný rast vyplatených dividend od roku 2014.
Zisky firiem sú pod drobnohľadom investorov, ktorí dobre vedia, že inflácia dosahuje najvyššie hodnoty za posledné dve dekády a centrálna banka Fed agresívne zvyšuje úrokové sadzby. Spotrebiteľské výdavky slabnú a existujú obavy z recesie. Tá k firemným ziskom milosrdná nebude, prežijú len tí najlepší.
Zatiaľ čo akciové indexy zostávajú aj po odraze počas posledného mesiaca v dvojciferných stratách, dividendovým spoločnostiam sa darí viac. Spoločnosti, ktoré v rámci indexu S&P500 vyplácajú najvyššie dividendy, majú tento rok štvornásobne nižšie straty.
Fond, ktorý do nich investuje, Portfolio S&P 500 High Dividend ETF, je v strate 2,6 percenta. Ročne však prináša viac než štvorpercentný výnos v hotovosti, je teda v pluse 1,5 percenta. Na porovnanie, širší index S&P 500 je v strate viac než 16 percent a má 1,5-percentný výnos z dividendy. Celkovo tak zaznamenal 14,5-percentnú stratu.
Medzi jednotlivými spoločnosťami sa nájdu ešte lepšie výsledky. Tradiční dividendoví aristokrati, ako sú Coca-Cola, AT&T či Valero Energy, sú tento rok v pluse a pridávajú nadpriemerný 2,5-percentný výnos z dividendy. Firmy, ktoré akcionárom pravidelne posielajú solídne peniaze, pritom porážajú všetko ostatné na trhu.
Rastové spoločnosti, ako sú technologické firmy, padajú ešte rýchlejším tempom ako širší akciový index. Klesajú však aj hodnotové spoločnosti (hoci pomalšie než priemer trhu), malé spoločnosti a dlhopisy.
Veľký obrat trendu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?